1398/06/03
Enter Title

ظرفیت های بومی شهرستان آبادان:

 

بخش صنعت:

با احداث پالایشگاه نفتی که با لوله از نواحی نفت خیز جنوب برای صدور و تصفیه به آبادان آورده شد، نخستین بندر صدور نفتی ایران فعالیت خود را آغاز کرد. با گسترش فعالیتهای نفتی، تأسیسات تازه احداث و گوناگونی در آبادان ایجاد شد و این شهر روز به روز بزرگتر و پرجمعیت تر شد ضمناً با پیگیری های بعمل آمده و توجه خاص هیئت محترم دولت در سفر استانی به خوزستان دومین پالایگشاه نفت آبادان در زمینی به وسعت 800 هکتار، برای تولید 9 میلیون لیتر بنزین و 12 میلیون لیتر نفت گاز و باظرفیت اسمی 180 هزار بشکه در روز مورد تصویب واقع گردید که خود موجبات ارتقاء شهرستان و ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی آن خواهد شد.

توسعه پتروشیمی آبادان:

ارتقاء تولید بهتر و بیشتر محصولات پتروشیمی در دستور کار متخصصان این صنعت قرار دارد به طوریکه تغییر ساختار یکی از واحدهای تولید PVC آبادان از 60 هزار تن تولید به 120 هزار تن در زمینه اشتغال و امور اقتصادی شهرستان نقش مؤثری را ایفا می نماید.

 

توسعه شهرک صنعتی:

شهرک صنعتی آبادان در سال 70 در مساحتی به وسعت 405 هکتار و مساحت صنعتی 294 هکتار آغاز به کار نمود . صنایعی که در این شهرک مشغول تولید هستند شامل: قطعات بتنی، لوله های پلی اتیلن، شناورسازی، صنایع غذایی و لوازم خانگی و همچنین تولید مصالح ساختمانی و سرامیک می باشد.

 

صنایع دستی:

بر اساس آمار موجود بیش از 10 هزار نفر صنعتگر در رشته های مختلف احرام بافی، قالیبافی، حصیر بافی، گلیم بافی، سفالگری، صنایع دریایی (تور بافی و ساخت وسایل تزئینی از صدف و ...) نقاشی روس سفال، قلاب بافی و نما کاری مشغول بکارند. در تولید صنایع دستی در شهرستان آبادان به دلیل استفاده از ذوق صنعتگران بومی از تولیدات این منطقه (نظیر برگ خرما «سعف» و لیف و خوشه «پَنگ» این درخت) بازتابی از تاریخ و فرهنگ و تمدن شهرستان بوده و اثرات مثبتی در پرورش خلاقیت، استعداد جوانان، خودباوری، اعتماد به نفس، اشتغال مفید و مولد جوانان جویای کار دارد.

 

صید و صیادی:

در آبادان 380 فروند لنج صیادی و 850 فروند قایق صیادی مشغول به فعالیت می باشد و در حال حاضر در سه شهر آبادان، اروندکنار و چوئبده اسکله صیادی وجود دارد و اسکله صیادی آبادان نیز به طول 1375 متر در حاشیه اروندرود در حال توسعه می باشد که این صنعت و محصولات آن از جمله جاذبه های گردشگری شهرستان آبادان محسوب می گردند.