ریاست سازمان بهزیستی درنشست شورای ادرای شهرستان آبادان :

 

بیمه شدن همه ی ایرانیان در دولت یازدهم محقق شد
 
 
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه آبادان و به نقل از ایرنا،  انوشیروان محسنی بندپی در نشست شورای اداری شهرستان آبادان با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  و دکتر شریعتی استاندار خوزستان بیان داشت: از سال ۷۳ که سازمان بیمه سلامت تاسیس شده تاکنون، دولت های مختلف پیگیر تحقق اهداف نظام جامع سلامت بوده اند و بیمه شدن همه ایرانیان در دولت یازدهم محقق شد و افرادی که زیر پوشش خدمات بیمه سلامت قرار گرفتند بیشتر افرادی بودند که فاقد مسکن، شغل مناسب یا درآمد کافی بوده اند.

محسنی بندپی در بخش دیگری از سخنانش با تشریح دستاوردهای دولت یازدهم در نظام سلامت و درمان شهروندان به ویژه اقشار کم درآمد گفت:قرار گرفتن این تعداد از هموطنان زیر پوشش خدمات بیمه ای، کاهش پرداختی شهروندان و اقشار کم درآمد را به همراه داشت. 
وی با بیان لزوم برخورداری همه معلولان از وسایل توانبخشی، گفت:با نظر مثبت رئیس جمهوری ۵۰۰ میلیارد ریال در سال جاری جدای از بودجه ها و اعتبارات سالانه به تامین این تجهیزات اختصاص یافت. این اعتبار بزودی به استان های کشور پرداخت می شود که سهم استان خوزستان از این میزان، ۲۰ میلیارد ریال است. 

رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد:به عنوان مثال و بر اساس آمارها، ۸۰۰ هزار شهروند در استان خراسان رضوی و یک میلیون و ۲۰۰ هزار شهروند در تهران از این خدمات استفاده کردند. 
محسنی بندپی کاهش میزان پرداختی شهروندان از هزینه های درمان را از برنامه های دولت یازدهم خواند و افزود:به این ترتیب، شهروندانی که دارای بیمه خدمات درمانی شهری باشند زیر ۱۰ درصد مجموع هزینه های درمان را پرداخته و دارندگان سایر بیمه ها نیز پنج درصد این هزینه ها را پرداخت می کنند. 

بندپی  با بیان دستور رئیس جمهوری مبنی بر حمایت بیشتر از افراد زیر پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی، گفت:دریافتی ماهانه مستمری بگیران زیر پوشش این نهادها ۵۳۰ هزار ریال است که این میزان پرداختی کفاف هزینه های آنان را نمی دهد، لذا بر اساس دستور رئیس جمهوری میزان دریافتی مستمری بگیران زیر پوشش این نهاد دو برابر می شود. 

محسنی بندپی در با بیان دغدغه های مقام معظم رهبری در خصوص کاهش معضلات اجتماعی نظیر ‘ حاشیه نشینی،برخی مفاسد اجتماعی، طلاق و مناطق بحرانی’ ادامه داد:دهم آبانماه امسال مسئولان و دست اندرکاران بخش اجتماعی کشور به حضور مقام معظم رهبری رسیدند و در آن نشست دستگاه ها گزارش اقدامات و برنامه های خود را در راستای کاهش این آسیب ها خدمت معظم له ارائه دادند. 
وی گفت:سازمان بهزیستی راهبرد کاهش آسیب های اجتماعی و کاهش میزان معلولیت ها را در دستور کار قرار داد و بر این اساس، برنامه پوشش غربالگری شنوایی سنجی با جدیت پیگیری شد، لذا این پوشش در سال ۹۴ در کشور حدود ۷۳ درصد بود و از یک میلیون و ۵۵۰ هزار کودک، یک میلیون و ۶۶ هزار آن در این طرح غربالگری شدند. 
محسنی بندپی تعهد امسال سازمان بهزیستی برای اجرای این طرح و تشخیص و درمان به موقع بیماران را ۹۰ درصد جامعه هدف عنوان کرد. 
رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد:در موضوع معاینه کودکان برای تشخیص تنبلی چشم نیز پوشش جامعه هدف در سال گذشته ۶۶ درصد بود که این میزان در سال جاری به بالای ۹۰ درصد می رسد. 

رئیس سازمان بهزیستی کشور در بخش دیگری از سخنانش با بیان برنامه ها و اقدامات این سازمان برای کاهش میزان معلول زایی در کشور، افزود:بر اساس تعهد و وظیفه سازمانی، در هر استان کشور یک شهرستان به عنوان پایلوت اجرای طرح کاهش معلولیت ها در میان زوج های جوان انتخاب شد. 
وی اظهار داشت:بر اساس اهداف این برنامه، ۴۰ هزار زوج در آستانه ازدواج در این طرح، غربالگری شدند که ۳۰ درصد از این مجموع نیازمند مشاوره تشخیص داده شده و از این ۳۰ درصد نیز، ۲۰ درصد برای انجام آزمایش ژنتیک به مراکز آزمایشگاهی معرفی شدند. از ابتدای برنامه ششم توسعه، برنامه جامع غربالگری ژنتیک و مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج در تمامی کشور اجرا می شود. 
وی گفت: سازمان بهزیستی رویکرد ارتقاء سطح مهارت های زندگی را جایگزین طلاق توافقی کرده است و در کنار مددکاری، مشاوره فرهنگی و مذهبی زوجین را نیز در دستور کار قرار داد. 
وی ادامه داد:به عنوان مثال با اجرای طرح های فرهنگی و علمی این سازمان در خصوص کاهش میزان طلاق، در شهر مشهد کاهش ۱۸ درصدی طلاق را شاهد بودیم. 

محسنی بندپی مبارزه با اعتیاد و کاهش میزان خودکشی را از راهبردهای اجرایی این سازمان در دولت یازدهم بیان کرد و افزود:در موضوع مبارزه با اعتیاد، رویکرد پیشگیری خانه به خانه اجرا شد و استفاده از توان و ظرفیت همه سازمان ها با ارائه جزوات آموزشی با موضوع آگاه سازی جوامع هدف و خانواده ها و حساس سازی جامعه به این معضل انجام شد. 
رئیس سازمان بهزیستی کشور کاهش میزان خودکشی را از دیگر رویکردهای این سازمان خواند و گفت:اورژانس اجتماعی با ورود به موضوع، چهار هزار و ۲۴۰ نفر را مشاوره علمی و اجتماعی داد و این تعداد از خودکشی انصراف دادند. 

رئیس سازمان بهزیستی کشور در بخش پایانی سخنانش با بیان اقدامات این سازمان در استان خوزستان و شهرستان آبادان، بهره برداری از مرکز مجهز نگهداری بیماران روانی در دزفول و مرکز مراقبت و نگهداری بیماران در شهرستان کارون را از اقدامات این سازمان خواند. 
وی با اشاره به افتتاح نمایندگی سازمان بهزیستی در شهر اروندکنار شهرستان آبادان، گفت:فرمانداری آبادان نیز برای تجهیز ان قول مساعد داده و این سازمان نیز قول می دهد که در سریع ترین زمان ممکن نیروی متخصص مورد نیاز را در آنجا مستقر کند. 
محسنی بندپی همچنین با بیان اجرای ۲۰۰ واحد مسکن مهر معلولان در شهرستان آبادان با پیشرفت ۵۰ تا ۸۰ درصدی، افزود:امیدواریم با همکاری مطلوب بهزیستی و سازمان منطقه آزاد اروند این واحد ها تا پایان سال ۹۶ بهره برداری و تحویل شود. 
وی در پایان سخنانش تصریح کرد:برای شهرستان آبادان، ساخت مرکز نگهداری بیماران روانی با ظرفیت ۵۰ بیمار و مرکز نگهداری معلولان جسمی حرکتی با ظرفیت ۵۰ معلول پیش بینی شده است. 
 
۳۱۵۶