در سفر دکتر مقتدایی استاندار خوزستان به آبادان مطرح شد: تأکید بر خریدهای درون استانی

 

استاندار در جلسه حمایت از تولیدکنندگان بومی شرکت کرد
 
صبح امروز دکتر مقتدایی استاندار خوزستان که به منظور افتتاح بازارچه مرزی اروندکنار به آبادان سفر کرده بود با شرکت در جلسه حمایت از تولید کنندگان بومی بر انعقاد قرارداد با شرکت های تولیدی استان و انجام خریدهای درون استانی تأکید کرد.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان آبادان، شهبازی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان آبادان، عالمی معاون توسعه منابع انسانی، زمانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، سعدون زاده نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، دهدشتی نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی و شرکت های تولیدی آبادان در سالن جلسات فرمانداری ویژه آبادان برگزار گردید.
دکتر مقتدایی ضمن اشاره به هدف اصلی تعریف شده برای آبادان و خرمشهر رونق کسب و کار می باشد، بیان کرد: با تلاشی که عزیزان مسئول در استان داشته اند در بحث امنیت مرز و امنیت درون استان از ضریب مناسب و بالایی برخوردار هستیم. در این باره هدف ما در راستای ایجاد امنیت ملی و امور معیشتی مردم، جلب رضایت آنهاست. اگر تمام جوانب زندگی مردم از آینده تحصیلی و ازدواج تا اشتغال مد نظر گرفته نشود نمی توانیم حضور مردم را در همه عرصه ها چه تولیدی و چه خدماتی و چه دفاع از سرزمین را به عنوان مرزدار داشته باشیم. هر جا سرمایه متمرکزتر، جمعیت متمول تر و رضایتمندی بیشتری وجود داشته باشد، اصرار مردم برای ماندگاری و دفاع از شهرستان بیشتر است.
استاندار خوزستان با تأکید به نمایان شدن هر چه سریعتر خدمات منطقه آزاد برای مردم منطقه خاطرنشان کرد: سازمان منطقه آزاد می تواند با سرعت بیشتری کارهایش را به ثمر بنشاند و خدماتش را با سرعت به خارج منطقه مثل عراق برای بازاریابی گسترش دهد.بنده به عنوان کارشناس اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و سیاسی اعلام می کنم که منطقه آزاد پس از گذشت ۱۲ الی ۱۳ سال که از عمرش می گذرد نتوانسته است اثراتی در منطقه بگذارد که محسوس باشد.
 
بازار عراق متعلق به آبادان و خرمشهر است
دکتر مقتدایی با تأکید به کمک همه مسئولین در جهت ایجاد سریع سرمایه گذاری گفت: اولویت اول بازار عراق به آبادان و خرمشهر و منطقه آزاداروند تعلق دارد، سپس متعلق به استان و تمامی کشور است.
وی با اشاره برخی از مناطق آزاد که نیاز به امکانات و نیروگاه های گوناگون،آب رسانی و برق رسانی دارند تا جمعیت را جذب کنند، از پتانسیل بالای جمعیتی منطقه یاد کرد و بیان داشت: هیچ منطقه ی آزادی نیست که قریب به ۱۰۰ هزار نفر نیروی ماهر داشته باشد و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت را در خود ببیند، جمعیتی که نیاز به سرپناه هم ندارد، در کیش و قشم با توجه به مشکل اسکان هر سرمایه گذار و متخصص و حتی کارمند و کارگری که بخواهد آنجا کار کند باید دو سوم حقوقش را صرف تأمین مسکن مناسب کند. با علم به اینکه در آبادان و خرمشهر جمعیتی وجود دارد که سرپناه و امنیت دارد. بسترهای مناسب زیرساختی در این منطقه به عنوان سرمایه ای است که اگر در اختیار هر بازرگانی قرار بگیرد و باید جواب دهد.
انتظار ما این است که اگر قرار است بررسی تحت عنوان تحقیق و تفحص صورت بگیرد باید به گذشته هم برگردد تا بتوان دلایلی را که باعث شده منطقه آزاد اروند امروز به این نقطه برسد و نتواند در ۱۳ سال گذشته از این همه امکانات بالقوه بهره ببرد، آسیب شناسی شود.
استاندار خوزستان خاطر نشان کرد: ذی حق تر از مردمی که در محل انجام یک پروژه و فعالیت اقتصادی قرار دارند شخص دیگری نیست. توصیه می کنم فرمانداران محترم آبادان و خرمشهر با اطلاع، مراقبت های لازم را در خصوص معاملات و قراردادهای بیمه ای انجام بدهند. هرچه قدر سرمایه گذاری و خدمات بیمه ای، درون استان صورت بگیرد باعث رونق اشتغال می شود. در خصوص برنامه های فرهنگی، اجتماعی و مذهبی هم با توجه به حجم هنرمندانی که در این استان وجود دارد باید از این پتانسیل عظیم نیز در کارها استفاده شود.
تأثیر عملکرد بخشنامه خرید درون استان بر ارزشیابی مدیران
دکتر مقتدایی که خطاب به مدیران شرکت های دولتی و خصوصی صنایع نفتی و پتروشیمی صحبت می کرد، خاطر نشان ساخت: انتظار داریم عزیزانی که از جامعه نفت هستند هم در بخش خصوصی و هم دولتی در جهت اشتغال هدایت شده به درون استان گام بردارند.
ایشان ادامه داد: در بحث خدمات، خرید کالا و ساخت و ساز هر معامله ای که صورت بگیرد ۹% به عنوان ارزش افزوده تعلق می گیرد که صرف مخارج شهرداریها و دهیاریها می شود. کل تملک دارایی استان در سال گذشته ۴۸۰ میلیارد تومان بوده است. ولی درآمد ارزش افزوده ۶۰۰ میلیارد تومان شده است که به شهرداریها و دهیاریها داده ایم که قصد داریم آن را امسال به رقم ۱۰۰۰ میلیارد تومان برسانیم.
لذا یکی از ارزیابی هایی که در مورد مدیریت ها صورت خواهد گرفت عملکرد بخشنامه خرید داخل استان می باشد که با دو هدف اشتغال و کسب درآمد برای شهرداریها و دهیاریها دنبال می شود.
جالب است که دوستان بدانند با توجه به آمار سازمان مدیریت، تهران با ۱۵ درصد جمعیت ایران، ۳۵ درصد ارزش افزوده کشور را در اختیار دارد.
دکتر مقتدایی انتظار خود را از مدیران اقتصادی آبادان و خرمشهر اینگونه بیان کرد: ما توقع داریم مدیران بنگاه های اقتصادی در بخش های گوناگون تجارت، تولید و مشاوره عزم خود را جزم کنند تا نه در مرکز استان بلکه تمامی خریدهای خود را در وهله اول از بازار آبادان و خرمشهر تهیه انجام دهند. در خصوص قراردادها و معاملات هم باید به همین گونه عمل کرد. در همین باره فرمانداران محترم مسئول حسن اجرای انعقاد این قرارداد هستند.
وی در پایان با تأکید به گردش و چرخش سرمایه در درون استان سوال خود را اینگونه بیان کرد: ۳۰۰ میلیارد تومان مالیات سالانه پالایشگاه آبادان بوده است که در منطقه آزاد بخشیده شده است به همین دلیل ما تقاضای تعامل در این خصوص داریم. زمانی که این مبلغ بخشیده می شود آیا نباید هیأت مدیره پالایشگاه ۳۰ درصد آن را خرج روستاهای آبادان و خرمشهر کند؟ این ابتکاراتی است که از مدیران خواسته می شود. یک مدیر خودش باید پیشنهاد بدهد. بنابراین چه در بخش دولتی و چه خصوصی باید احساس کند قبل از اینکه شرکت را داشته باشند برای حفظ آن باید مردم را داشته باشند.

 

 

۳۰۹۲