فرماندار ویژه آبادان در نشست شورای اشتغال شهرستان

در بالا رفتن درصد آمار بیکاری آبادان،استانها و شهرستانهای دیگر نقش پررنگی دارند/آبادان در جنوب غرب آخرین ایستگاه جذاب دستیابی به شغل است/جلسات شورای اشتغال می بایست کاملا تخصصی و خروجی آن کاهش بیکاری باشد/دستگاه ها سفارشی و با رابطه نیروی غیر آبادانی جذب نکنند

سید زین العابدین موسوی معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان با حضور در نشست شورای اشتغال شهرستان که ساعتی پیش در تالار اجتماعات غدیر فرمانداری تشکیل شد، ضمن تبریک فرارسیدن هفته کارگر و روز جهانی کارگر، بر کاربردی وتخصصی بودن نشست شورای اشتغال آبادان تاکید کرد. وی در این خصوص گفت:  خروجی نشست های شورای اشتغال می بایست در کاهش بیکاری آبادانیها اثر داشته باشد باید در جلسات آتی دستگاهها آمار بدهند که چه تعداد بیکار آبادانی را نسبت به آمار امروز جذب کرده اند و آمار مثبت اشتغال اعلام گردد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه آبادان به منظور منظور بررسی نحوه تسهیلات بانکی به مشاغل آسیب دیده از کرونا  و همچنین ارائه گزارش دستگاه‌ها از مصوبات سال گذشته نشست شورای اشتغال شهرستان آبادان به ریاست فرماندار ویژه آبادان برگزار شد.

وی در این جلسه گفت: اطلاع رسانی تسهیلات بانکی به مشاغل آسیب‌دیده که تا اواخر اردیبهشت ماه تمدید شده است می بایست به وسیله مدیران دستگاه‌های مربوطه و اتاق اصناف و شورای اشتغال با اطلاع رسانی دقیق نحوه تسهیلات بانکی به مشاغل آسیب دیده اطلاع داده شود و سامانه توسط متولیان و دستگاهها فعال شود و در این مورد اگر مدیری بی اهمیت از کنار این موضوع مهم بگذرد با وی به عنوان مدیر مستنکف برخورد خواهد شد.

وی گفت: شورای اشتغال می بایست در راستای بهینه کردن شغل و کاهش آمار بیکاران آبادان موثر باشد و گام‌های مثبتی در جهت ایجاد اشتغال بردارد.

فرماندار ویژه آبادان با گلایه از برخی  اشخاص مبنی بر استخدام سفارشی نیروی کار خانوادگی و غیر آبادانی گفت: دستگاه‌های اجرایی به هیچ عنوان نباید زیر بار سفارش نیروی کار و بدتر از آن نیروی کار غیر آبادانی بروند. برخی از کدهای ملی زمان جنگ همشهریان جنگ زده که در دیگر استانها سو استفاده می کنند و می گویند آبادانی است. اما زمان جنگ در مثلا فلان استان متولد شده در حالیکه متولدین جنگ حدود ۴۰ ساله اند. آنها که آبادانی جویای کارند جوانانی هستند که گرما و ناملایمتی های آبادان را از بدو تولد دارند تحمل می‌کنند. بارها اعلام شده است که فلان مدیر از آمار چند هزار نفری اشتغال مثبت دستگاه خود چندین خبر داده است. این چند هزار نفر از کدام آمار بیکاران آبادان کسر شده است؟ مگر ما آماری رسمی جز از اداره کار داریم؟ چرا این آمارها را اداره کار تایید نمیکند ؟ مهمترین علتش این است که اشخاص و برخی مدیران در بکارگیری افراد نزدیک به خود تبانی میکنند و می ترسند مستخدمین را به اداره کار معرفی کنند.
موسوی افزود: اگر بنای ما بر کاهش بیکاری افراد فاقد رابطه باشد که با هزاران امید وضعیت بیکاری خود را از طریق اداره کار ثبت کرده اند و اگر تاکنون بر این روال منطقی از بیکاران آبادان کسر می شد به لطف وجود صنایع متنوع اکنون آبادان باید پایین ترین نرخ بیکاری را در کشور می داشت. اکنون چگونه است که آمار های اداره کار با آمار بیمه های تامین اجتماعی همخوانی ندارد. اگر کسی بگوید ده هزار نفر آمار اشتغال در فلان پروسه زمانی داریم آیا اداره کار این آمار را تایید می کند. مگر می شود کسی وارد فاز اشتغال شود ولی بیمه نگردد. چرا آمار اعلام شده در کاهش آمار بیکاران شهرستان آبادان تاثیری ندارد!؟

رئیس شورای اشتغال شهرستان آبادان گفت: در همین خصوص اعضای شورای اشتغال می بایست با برنامه‌ریزی مدون و به کارگیری کارگروه‌های تخصصی گره های کور را در این خصوص باز کند. باید شرایطی ایجاد شود که هم جامعه هدف و هم دستگاه‌های متولی به خوبی در مسیر اشتغال زایی و ایجاد اشتغال گام بردارند. ایجاد اشتغال شعار بردار نیست. برای کاهش بیکاری حتماً باید فرآیند صحیح آن شکل بگیرد.

وی با تشریح اقشار مختلف  جمعیتی  آبادان تاکید کرد که آمار بیکاری شهرستان آبادان غیر واقعی است. کافیست در شغلهای ایجاد شده آمار بیکاران صرفا آبادانی در نظر گرفته شود. وی تصریح کرد:
جمعیت دانش آموزی و فرهنگیان و آموزش و پرورش آبادان ۷۴ هزار نفر است یعنی ۲۵ درصد جمعیت آبادان این مجموعه یا محصل هستند یا فرهنگی. درهمین رابطه اگر ۹۰ هزار خانواده داشته باشیم دارای ۴۰ هزار نوزاد یا کودک پیش دبستانی هستیم . جمعیت دانشگاهیان و دانشجویان و کادر آموزشی دانشگاه عالی ۲۳ هزار نفر می باشد. جمعیت بازار و اصناف۱۷ هزار نفر و اگر هر واحد را دو نفر فرض کنیم نزدیک به ۳۵ هزار نفر می‌شود. ادارات و بانک‌های ما حدود ۱۳ هزار نفر هستند و در صنایع کارگری و صنایع کوچک و صنایع بزرگ و حدوداً ۲۵ هزار نفر مشغول به کار هستند  که حدس میزنم بیشتر از این می باشد. حدود ۳ هزار نفر کادر درمان و۲هزارنفر نیروی حمل و نقل و نزدیک به ۶۰  هزار نفر افراد کهنسال و بازنشسته و خانه داری که به استخدام نظری ندارند و نزدیک به ۴ هزار نفر صیاد و لنج دار  و تاجر و ۱۰ هزار نفر کشاورز و نخل دار و ۲هزار نفر طلاب و اساتید حوزه علمیه و هزاران نفر در حوزه مرزداری و… به بنده آمار داده اند. مگر جمعیت آبادان ۳۰۰ هزار نفر نیست، پس این همه بیکار اعلامی از کجا آمده اند؟

وی تاکید کرد: درصد بالای آمار بیکاری آبادان مربوط به استانها و شهرستانهاست که برای را به هر ترتیب برای اشتغال انتخاب میکنند به آبادان وارد شده و در پانسیون ها خوابگاه ها و اقامتگاه ها و خانه های استیجاری مستقر می شوند یا روزانه با خودروهای عمومی و خصوصی به شهرستانهای همجوار می‌روند.

فرماندار ویژه آبادان تاکید کرد :اگر دستگاهی ایجاد شغل کرده است حتما این آمار را به اطلاع اداره کار برساند و اگر توانایی استخدام دارد از طریق اداره کار از آمار بیکاران آبادانی بکاهد نه با معرفی اشخاص. به هر حال در دولت اقدامات بسیار خوبی نظیر پروژه فاز دو انجام شده است که باید از آن دفاع کرد. حتماً نباید نیمه ی خالی لیوان را ببینیم. هر عضو شورای اشتغال باید در کاهش بیکاری نقش داشته باشد باید در جهت ایجاد اشتغال همه کمک کنیم. امید مردم به شورای اشتغال شهرستان است. شما باید با کمک یکدیگر و ایجاد کار میدانی آمار بیکاری در آبادان را ریشه کن کنید.

موسوی در پایان تصریح کرد:هر  مسئولی وقتی می‌تواند با قلم خود و استفاده از مصوبات و ارئه تسهیلات گره ای از بیکاری همشهریان باز کند نباید درنگ کند.

۱۲۴