نشست ستاد مقابله با کرونای شهرستان آبادان برگزار شد

تشدید و بازگشت محدودیت‌ها به آبادان /سقف فعالیت اصناف؛ ساعت ۲۱/تعطیلی پارک‌ها، آرامستان ها و سالن‌های ورزشی

به ریاست سید زین العابدین موسوی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان آبادان نشست ستاد مقابله با کرونا در حالی برگزار شد که بازگشت و تشدید برخی محدودیت‌ها را در پی داشت. در این نشست مقرر شد اصناف تا ساعت 21 فعالیت داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان آبادان  موسوی در این نشست اظهار داشت :میزان مبتلایان خوزستان به سه برابر آمار کنونی نزدیک می شود. در کنار این موضوع بستری ها زیاد شده است و به تبع آن باید شاهد بالارفتن آمار فوتی‌ها باشیم.متاسفانه ویروس با رویکرد جدید کم سن و سالها را تهدید میکند و بسیار هوشمندتر شده است. همه ما از منظر شرعی و قانونی و اخلاقی می بایست شرایط را کنترل کنیم. اگر مراقبت نکنیم وضعیت زرد را به زودی از دست خواهیم داد. بیمارستان در حال اشباع مبتلایان است در ۳ روز ۵برابر افزایش پذیرش بیمار داشتیم.
وی تأکید کرد: رنگهای آبی و زرد باعث عادی انگاری شده و غافل از حضور پررنگ ویروس در حال ورود به یک پیک بسیار خطرناک هستیم متاسفم بگویم عده ای تذکرات ستاد مقابله با کرونا، دانشکده علوم پزشکی و بازرسان ستاد را جدی نگرفته‌اند. اگر به صورت جدی وارد این قضیه نشویم کار از دست ما خارج خواهد شد.
رئیس ستاد کرونا شهرستان آبادان گفت: در سامانه سلامت شهرستان متاسفانه فقط ۷۵ درصد جامعه هدف حضور دارند در حالیکه این سامانه منجی مبتلایان و خانواده آنهاست و در شهرهای دیگر تا ۱۰۰ درصد استقبال شده است. گاهی در برخی از شهرهای کشور مشاهده می کنیم که نزدیک به ۱۰۰ درصد آمارجمعیتی خود را ثبت کرده‌اند. باید در این سامانه توجه داشته باشیم که شهرستان آبادان شامل شهرهای اطراف مثل اروندکنار و چوئبده می‌شود که باید لحاظ گردد.

موسوی گفت: در بسیاری از اماکن عمومی ما درصد تهویه‌مطبوع پایین می باشد که مسئولین اماکن هیچ تصمیمی برای آن اتخاذ نکردند حتماً باید این مورد بررسی شود و عدم وجود تهویه مطبوع در اماکن عمومی به تعطیلی آن اماکن منجر گردد. همچنین عدم بهداشت فردی افراد در سطح شهر هم مزید بر علت بالا رفتن آمار شده است.
وی تصریح کرد: ۶۰ درصد از ابتلا به ویروس کرونا در تجمع ها دورهمی ها و اجتماعات انسانی و ترددهای درون شهری صورت گرفته است. میزان فاصله گذاری ۳۰درصد است که اصلا قابل قبول نیست و ویرانگر است. فقط ۴۹ درصد ماسک می‌زنند و کد رهگیری سلامت نیز زیر ۹۰ درصد است. فاصله گذاری فیزیکی در بانک‌ها بسیار ضعیف است. احتمالا یکی دو بانک در این هفته پلمپ خواهد شد. چند بانک‌ به علت تخلف در امر فاصله گذاری فیزیکی در معرض تعطیلی اند. همچنین می بایست ورودی ادارات در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی مورد بازبینی قرار بگیرد. تجمع و بی‌نظمی در تالار ها به اوج خود رسیده است و این وضع را هرگز تحمل نخواهیم کرد اعمال محدودیت تردد شبانه کم‌رنگ گردیده است که از امشب به بعد حتما شخصا کنترل خواهم کرد.همچنین شاهد افزایش مراکز توزیع قلیان شده ایم.

فرماندار ویژه آبادان تاکید کرد در همین خصوص تصمیم گرفته شده است که برخی از محدودیت ها برگردد و یا تشدید شود. مواردی به شرح زیر به تمام دستگاه‌های اجرایی و اعضای ستاد کرونای شهرستان آبادان جهت اجرا ابلاغ شد.
از این تاریخ تمام مراسمات  تدفین  با حضور نیروی ناظر ستاد مقابله با کرونا و در ساعت ۶ صبح انجام می گیرد و فقط ۲۰ نفر باید در مراسم تدوین حضور داشته باشند. تمام باشگاه های سالنی، استخرها و باشگاه های بدنسازی و باشگاه‌های پربرخورد تا اطلاع ثانوی تعطیل می باشد. تمامی تالارهای عروسی تعطیل می باشد. دستگاه های اجرایی موظف به پشتیبانی ستاد مبارزه با کرونا طبق مصوبات طرح شهید سلیمانی هستند. همچنین پارکها از این پس تعطیل می باشند و مسیر برخی از پارک‌ها با نیوجرسی باید مسدود شود.  خودروهای پارک شده کنار پارک ها اعمال قانون خواهد شد. مراسم یوم الله ۲۲ بهمن نیز در سراسر استان خوزستان به صورت رژه خودرویی خواهد بود. تمامی رستوران ها مکلف هستند به صورت بیرون بر فعالیت کنند. هرگونه اماکن عرضه قلیان پلمپ خواهد شد. تمامی اصناف تا ساعت ۲۱ شب حق فعالیت دارند. مراکز درمانی و داروخانه ها از این امر مستثنی هستند. بازارهای جمعه و نظایر آن می‌بایست تعطیل گردند. آرامستانها تا اطلاع ثانوی نیز تعطیل میباشند.
وی تصریح کرد: بنابر وضعیت شهرهای زرد، پرسنل ادارات، سازمان ها و شرکت ها به صورت یک سوم دورکاری و دو سوم حضور در محل کار فعالیت میکنند و پرسنل بانک ها و دستگاه های ضروری و نوبت کاری به صورت صد در صدی در محل کار حاضر می‌شوند.
فرماندار ویژه آبادان در ادامه تاکید کرد: هیچگونه مراسم و همایشی بدون مجوز ستاد مقابله با کرونا و دانشکده علوم پزشکی آبادان حق فعالیت نخواهد داشت. ما باید شرایطی ایجاد کنیم که وضعیت پیک زمستانی کرونا شامل شهرستان آبادان و شهروندان آبادانی نشود.

نویسنده خبر:محسن سیف

۱۰۵۸