معاون اول رئیس جمهور :

خواهان بازگشت شکوه آبادان و خرمشهر هستیم/خوزستان قلب توسعه کشور است

اسحق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در سفر به خوزستان و حضور در آیین افتتاح  ترمینال بزرگ فرودگاه بین المللی  آیت اله جمی (ره)  آبادان  گفت:خوزستان قلب توسعه و یکی از کاربردی ترین استانهای کشور است که ویژگی‌های بسیار خوبی برای توسعه دارد. ضرورت دارد مسئولان کشور مستمراً در این استان حضور داشته باشند و با مردم و مسئولین برای بررسی مشکلات این استان صحبت کنند.لازم است شکوه گذشته شهرهای آبادان و خرمشهر را بازگردانیم. رفع مشکلات خوزستان بویژه آبادان و خرمشهر که اسوه استقامت و ایثار در دوران پرشکوه و افتخار دفاع مقدس هستند از مهمترین وظایف ماست.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه آبادان جهانگیری گفت: در این سفر تعدادی  طرح‌ در بخش‌های اقتصادی و عمرانی به بهره برداری می رسد و یا افتتاح می شود.  فرودگاه آبادان نیز یکی از قدیمی ترین فرودگاه های کشور بوده است که جایگاه بسیار مهمی در این بین داشته است و پروازهای بسیار زیادی در آن صورت می گرفته است که می‌بایست توسعه می‌یافت.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به توافق با عراق برای لایروبی اروند گفت: این کار جزو مهمترین طرح های دولت است و باید شکوه گذشته را به بنادر آبادان و خرمشهر برگردانیم و یک تحول جدی در منطقه صورت گیرد.

وی با اشاره به افتتاح ترمینال بزرگ فرودگاه بین المللی آبادان بیان کرد: از همه دست اندرکاران بهره برداری این پروژه از جمله سازمان منطقه آزاد اروند صمیمانه سپاسگزاری میکنم.

جهانگیری توضیح داد: ما روابط سیاسی و اقتصادی بسیار خوبی با کشور عراق داریم و دو کار مهم با همکاری مشترک با عراق که به خوزستان مربوط میشود در نظر گرفته ایم.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: پروژه اول به لایروبی اروند مربوط میشود که بسیار حائز اهمیت است؛ ما باید شکوه گذشته را به بنادر آبادان و خرمشهر برگردانیم و شاهد یک تحول جدی در این منطقه باشیم.

جهانگیری اظهار داشت: خوشبختانه مقدمات کار به خوبی پیش رفته است و امیدوارم هر چه سریع تر اجرایی شود.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: طرح دوم ساخت راه آهن شلمچه به بصره است که در صورت اجرا یکی از بزرگترین راه های ریلی دنیا شود و مدیترانه را به چین وصل خواهد کرد و امیدوارم در آینده نزدیک وارد فاز اجرایی شود.

جهانگیری یادآور شد: آب آشامیدنی هم کار سنگینی شد و خوشبختانه طرح آبرسانی غدیر در آبادان و خرمشهر در موعد مقرر انجام شد.

معاون اول رییس جمهور ابراز امیدواری کرد: امیدوارم در بخش فاضلاب هم این کار به خوبی انجام شود و طبق توافق ۸۰۰ میلیارد تومان برای فاضلاب آبادان و خرمشهر اختصاص یافته که در هفته های آینده مرحله نهایی این توافق محقق میشود.

جهانگیری عنوان کرد: تصفیه خانه هر دو شهر آبادان و خرمشهر ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد البته اینکه با بارندگی در خوزستان مشکل پیدا میکنیم مساله نگران کننده ای است و شهرداری ها با کمک وزارت نیرو در این زمینه کمک کنند که یک تعهد خوبی ایجاد شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از کارهای بزرگ دولت طرح توسعه پالایشگاه آبادان است. از گذشته یکی از دغدغه ها این بود که پالایشگاه زیانده شده است.

جهانگیری ادامه داد: برای این طرح اعتبار بزرگ چند میلیاردی اختصاص پیدا کرد و عملیات اجرایی آن شروع شد البته برخی تصور میکنند در دوران تحریم اینگونه طرح ها متوقف شده است با این وجود طرح پالایشگاه آبادان به سرعت در حال اجراست و منابع آن تامین شده است و انشاالله این پالایشگاه به عنوان یک پالایشگاه مدرن به فعالیت خود ادامه خواهد داد و مایه رشد و توسعه منطقه خواهد شد.

معاون اول رئیس جمهور در پایان گفت: صمیمانه از همه تشکر میکنم از اینکه این سالن خوب ایجاد شد. فرودگاه آبادان جزو قدیمی ترین فرودگاه های کشور است که این کار جزو نیازهای آن بود.

۸۹