توضیحات رئیس ستاد بحران شهرستان آبادان در خصوص بارندگی های اخیر:

وضعیت آبادان به مراتب از دیگر نقاط استان بهتر بود/در برخی مناطق مشکلاتی داریم که باید سریعا رفع شوند/پیگیر رفع مشکلات اروندکنار هستم/اعضای ستاد بحران در آماده باش کامل هستند/تمام حفاری های سطح شهر تا اطلاع ثانوی تعطیل است

سید زین العابدین موسوی معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان که در روزهای گذشته با حضور مستمر در ستاد بحران شهرستان، اقدامات پس از بارندگی های اخیر در خصوص دفع آب های سطحی و فاضلاب را شخصا پایش کرده است، اظهار داشت:تمامی دستگاه‌های خدمات رسان در روزهای گذشته پای کار بودند که باید قدردان آنها باشم.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه آبادان، رئیس ستاد بحران آبادان در این خصوص اظهار داشت: با توجه به اینکه  در جغرافیای شهرستان آبادان و شهرهای تابعه در روزهای اخیر بیش از ١۶٠ میلیمتر بارش را شاهد بودیم، با اقدامات پیشگیرانه اجازه ندادیم لااقل آب وارد منازل مردم شود. وضعیت ما نسبت به شهرهای دیگر استان که درگیر بارش در این سطح بوده اند بسیار بهتر است.
موسوی افزود:با این حال از وضعیت دفع آبهای سطحی آبادان راضی نیستم. باید هرچه سریعتر نسبت به ترمیم حداکثری نقاط آسیب پذیر اقدامات لازم انجام شود تا هنگام بارندگی در معابر ی چون ذوالفقاری، ولیعصر،لاله ها ی فیه، امیری و….شاهد تراکم آب در خیابانها و زحمت شهروندان برای تردد نباشیم.
وی اظهار داشت:اینکه توقع داشته باشیم پس از بارندگی‌های پر حجم در برخی از مناطق آبادان مثل سی متری و چهل متری ذوالفقاری ، کوی ولیعصر، هزاریها و دویستیها، مرکز شهر امیری و مناطقی از این دست آبگرفتگی نداشته باشیم، با توجه به میراث بجای مانده از دهه های قبل از بسترهای ایجاد شده از کد ارتفاعی غلط این مناطق قابل قبول نیست، چون اساس این مناطق باید با کد جدید ارتفاعی تعریف شود. سالیان سال است که هیچ گونه کار اساسی دراین مناطق از نظر بالا آوردن ارتفاع خیابانها صورت نگرفته است حتی شهرداری اقدامات اساسی در ایجاد اصولی کانالهای سطحی انجام نداده است، اما می پذیریم که با لایروبی مستمر و بهتر و همچنین ترمیم نقاط آسیب پذیر می توانیم نتایج بهتری کسب کنیم.
موسوی متذکر شد: شبکه فاضلاب آبادان صرفا ماموریتش و ظرفیتش دفع فاضلابهای مسکونی و تجاری و اداری است این منطقی نیست که انتظار داشته باشیم شبکه فاضلاب بارندگیها و آبگرفتگیها را دفع کند.
وی با غیر اصولی دانستن برداشتن درب منهولهای فاضلاب گفت: وقتی دفع بارندگی را از شبکه فاضلاب انتظار داشته باشیم، آنگاه باید شاهد پس زدن فاضلاب در خانه های مردم باشیم. لذا بگذارید اداره فاضلاب کار عادی خودش را انجام دهد چون ظرفیتش در همین حد است. وظیفه شهرداری دفع آبهای سطحی از طریق کانالهای سطحی است نه از طریق فاضلاب.
وی یادآور شد :در روزهای گذشته هر جا آبگرفتگی وجود داشت، ستاد بحران و دستگاهای خدمات رسان با تمام تلاش با استقرار پمپهای مکنده نسبت به دفع آبهای سطحی اقدام کردند.
فرماندار ویژه آبادان در خصوص برخی ناهماهنگی‌ها بین ادارات در خصوص حفاری‌های ترمیمی تاکید کرد:حتی یک حفاری بدون فعلا نباید انجام شود به غیر از در مواردی که به وضعیت کمک بیشتری کند. در این صورت هماهنگی بین ادارات و دستگاه‌هایی که در زیرِ زمین تاسیسات زیربنایی و عمرانی دارند صورت بگیرد. تمام دستگاه‌های خدمات رسان مثل آبفا، شهرداری، مخابرات، اداره گاز و اداره برق باید در این خصوص هماهنگ باشند. نباید با سهل انگاری و حفاری های غیر کارشناسی، به تاسیسات بیت المال آسیب بزنیم.
موسوی تاکید کرد:تمام ارکان ستاد مدیریت بحران شهرستان آبادان در این ایام در آماده باش کامل و آماده خدمت به شهروندان عزیز می باشند

۲۶۴