نشست بررسی مشکلات کشاورزان آبادان برگزار شد:

فرماندار ویژه آبادان :جهاد کشاورزی نگاه ویژه به آبادان داشته باشد/خروجی عملکرد چند دهه‌ی مدیران جهاد کشاورزی، آب و شیلات وضع کنونی کشاورزان و دامداران ما است

نشست بررسی مشکلات بخش کشاورزی شهرستان آبادان پیش از ظهر امروز به ریاست سید زین العابدین موسوی معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان و با حضور سید محمد مولوی، جلیل مختار و سید مجتبی  محفوظی نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، تشکیل شد. در این جلسه که  امیری زاده  مدیر کل جهاد کشاورزی استان و  حجت الاسلام ابراهیمی پور امام جمعه آبادان نیز حضور داشتند،فرماندار ویژه آبادان با انتقاد از وضعیت نامطلوب کشاورزان در آبادان گفت: بعد از جنگ تحمیلی کشاورزی نامطلوب آبادان علاوه بر آثار زیانبار جنگ تحمیلی تحت الشعاع عملکرد کسانی در استان قرار گرفت که چند دهه مسئولیت کشاورزی، آب و شیلات استان را به عهده داشتند. اکنون وقت نگاه ویژه به آبادان است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان آبادان وی در این خصوص گفت: آبادان خاستگاه معروف زمین کشاورزی، نهر، نخل و آب است. آب، زمین و نیروی انسانی سه مقوله اصلی حوزه کشاورزی این منطقه است. انتظار داریم که مدیرکل جهاد کشاورزی که به تازگی این سمت را پذیرفته است وضعیت آبادان را از آنچه بوده است خارج سازد.
فرماندار آبادان گفت: شرم‌آور است که کشاورزی که تمام زندگی خود را فروخته است تا در زمینش کشت انجام دهد، چندین سال برای گرفتن یک مجوز آب معطل مانده است. باید به صورت ویژه به مشکلات کشاورزان رسیدگی شود. زمین های زیادی در این خصوص معطل مانده است و مردم که علاقه‌مند به کار کشاورزی هستند چشم انتظار حمایت مدیران خود در این حوزه می باشند.

وی گفت:آنچه الان از وضعیت کشاورزی و آب و شیلات در آبادان می بینیم حاصل عملکرد کسانیست که در این حوزه ها چند دهه متولی این امور بودند.
وی تاکید کرد: در ۵ یا ۶ سال گذشته البته پیگیریهای خوب و اقدامات جبرانی زیادی شد، اما حجم کارهای نکرده و انباشته از دهه های گذشته مشکل چندانی از مشکلات کشاورزی آبادان را حل نکرده است. کشاورزی نیازمند آب مناسب، زمین مناسب و نیروی انسانی علاقمند است که آبادان در دارا بودن هر سه عنصر سرآمد استان است. اما کشاورز آبادانی برای اخذ مجوز آب کشاورزی و دامپروری اظهار میکند یک دهه است نتیجه ای نگرفته ام. اشکال کجاست؟ در کار کشاورز است؟ در کمبود آب است؟ در نبود زمین کشاورزی است؟
مگر پر آب ترین رودخانه های کشور از دل آبادان رد نمی شود؟ در دهه های گذشته کدام آلترناتیو برای میلیونها نخل سوخته در آبادان عملیاتی شده است؟
وی خطاب به رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: اکنون که شما این مسئولیت جدید را پذیرفته اید بدانید که سرزمین آبادان نیازمند اولا توجه ویژه و ثانیا کار جهادی و ثالثا جبران عقب افتادگیهای ناشی از جنگ است. ما باید در مدت کوتاهی نکرده های چندین دولت را در بخش کشاورزی آبادان با جدیت جبران کنیم. آبادان باید به قطب خرما، قطب ماهی و میگو، قطب کشاورزی و صیادی برگردد تا مرزداران غیور ما آسوده خاطر از سرزمین آبا اجدادی شان هم ارتزاق کنند و هم حراست نمایند.
شایان ذکر است در این نشست کشاورزان نیز مشکلات و چالش‌های پیش روی خود را با مدیر کل جهاد کشاورزی استان خوزستان مطرح کردند.

 

نویسنده خبر:محسن سیف

۲۱۱