با حضور معاونت حقوقی گمرکات ایران برگزار شد:

نشست بررسی تعیین تکلیف وضعیت گیت‌های گمرکی منطقه آزاد اروند و واردات کالای همراه مسافر/فرماندار ویژه آبادان:مردم آبادان تا کنون از معافیت های گمرکی مناطق آزاد بهره ای نبرده اند

نشست بررسی اخرين وضعیت گیتهای گمرکی منطقه آزاد اروند و واردات کالای همراه مسافر و مصرفی به ریاست سید زین العابدین موسوی معاون استاندار و فرماندار ویژه  آبادان و حضور ابراهیم نقدی معاون حقوقی و نظارت گمرک ایران، امام جمعه آبادان، نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، و معاونت سرمايه گذاری منطقه آزاد اروند، ناظر گمرکات استان و مدیران کل گمرک آبادان و خرمشهردر روز پنجشنبه در حالی برگزار گرديد که فرماندار ویژه آبادان تاکید کرد:به خاطر برخی تفسیرهای اشتباه از قانون مردم منطقه نتوانستند از معافیت گمرکی مناطق آزاد بهره چشمگیر و کامل ببرند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه آبادان در ابتدای جلسه وی ضمن خیر مقدم به حاضرین در جلسه  خاطر نشان ساخت:  قانونی تحت عنوان قانون گمرکات کشور وجود داشته  که لازم الاجراست ولی ذیل آن قوانین و مقرراتی حاکم بر مناطق ازاد شکل گرفته است. متاسفانه آنچه امروز آبادان وخرمشهر با آن درگیر شده عدم اجرای قانون مناطق ازاد بوده است.

وی گفت:علیرغم درگیری هشت سال مستقیم در جنگ و ازبین رفتن زیرساختها مردم نتوانستند از منافع قانون منطقه آزاد بهره مند شوند. وجود منطقه ازاد یک مولفه برای ایجاد اشتی و رغبت به بازگشت مهاجرین به وطن بود که البته چندان موفقیت امیز نبود. ما منکر حضور و نظارت تام گمرکات در گیتهای ورودی نبوده و نیستیم که اگر نباشد قاچاق شکل میگیرد ولی انتظار داریم در تصمیماتی که اخذ میشود همه جوانب و منافع مردم منطقه ازاد لحاظ شود و از ظرفیت موجودی که تحت عنوان منطقه ازاد وجود دارد به بهترین شکل برای جبران خسارتهای ناشی از هشت سال جنگ استفاده شود.
در ادامه این نشست پس از بحث و تبادل مواردی به شرح ذیل به تصویب رسید.
مصوب گردید ورود کالای همراه مسافر و مصرفی در قالب ۸۴۹ قلم کالای مصوب و معین در چارچوب قوانین موضوعه مناطق ازاد بلامانع می باشد.
همچنین مقرر گردید اقلام مصوب بند یک صرفا جهت مصرف داخل محدوده سرزمینی بوده و خروج حجمی در قابل کامیون، کامیونت، وانت بار ممنوع و در این خصوص گمرک  باید نظارت تام را در گیتهای خروجی معمول نماید.
مصوب گردید از مورخه ۹۹/۷/۱۲ همزمان با فعالیت رسمی گیتهای خروجی کار تکمیل زیرساختهای گیتهای گمرکی از سوی سازمان منطقه ازاد اروند و گمرکات دنبال شده و همزمان در راستای اجرای مصوبات بند یک و دو اقدام لازم صورت پذیرد.
همچنین پس از آغاز بکار گیتهای گمرکی هرگونه کالای سهمیه ای خاص محدوده منطقه آزاد جهت مصرف و نقل و انتقال در قلمرو محدوده قاچاق محسوب نگردیده و کالای همراه مسافر اعمال و خروج کالای کامیونی و خودرویی به خارج از محدوده منطقه آزاد تحت نظارت گمرک جمهوری اسلامی صورت پذیرد.

نویسنده خبر:محسن سیف

۱۴۶