نشست صمیمی فرماندار ویژه آبادان با سران عشایر برگزار شد:

قدردانی شیوخ و سران عشایر و طوایف از اقدامات ستاد مقابله با کرونای آبادان/فرماندار ویژه:همراهی طوایف آبادان با مجموعه ی نظام و دولت مثال زدنی است/برای جلوگیری از تجمعات و برگزاری مراسم باید هوشیار باشیم/شهرهایی که فکر می‌کنند کرونا تمام شده است در پاییز ضرر خواهند کرد

ساعتی پیش سران عشایر و طوایف شهرستان آبادان در دیدار با فرماندار ویژه این شهرستان از تلاشها و اقدامات وی در ستاد مقابله با کرونا قدردانی کردند. همچنین سید زین العابدین موسوی معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان در این دیدار ضمن تشکر از همراهی همیشگی سران  طوایف و شیوخ شهرستان آبادان با مجموعه ی نظام و دولت در منطقه از تلاش های آنها برای مقابله با بیماری کرونا و جلوگیری از تجمعات در مراسم تشییع و تدفین و حل نسبی مشکل تیراندازی در مراسم قدردانی نمود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه آبادان،
موسوی در این نشست گفت: از تمام عزیزانی که در این جلسه حضور دارند قدردانی می کنم. خدمت شیوخ محترم تسلیت عرض می کنم بابت آنچه در ماه‌های اخیر در شهرستان آبادان بابت بیماری کرونا پیش آمد و سبب شد بسیاری از عزیزانمان را از دست بدهیم.
وی ادامه داد: با همت همه ی عزیزان در خصوص مراسم تدفین و تشییع موفق  شدیم از تجمعات جلوگیری کنیم.از ابتدای امر که بحث خشکسالی و همچنین سیلی که کلیه مناطق خوزستان را دربر گرفت و مد اکبر در اروند کنار، ناآرامی‌های بنزین، آب گرفتگی ناشی از بارندگی ۱۱۳ میلیمتری آبادان و هم اکنون که بحث کرونا پیش آمده است بهترین خاطرات را از همکاری شما عزیزان دارم که در همه موارد در رابطه با مسائل انتظامی، کمک به نیازمندان و هماهنگی‌های لازم همراه و پیشقدم بوده اید و باعث شدیدصدای همراهیتان با هارمونی هماهنگ شنیده شود.

رئیس شورای تامین شهرستان آبادان ادامه داد:  لازم است در خصوص اقدامات انجام شده در مورد ستاد کرونا گزارشی به اطلاع عزیزان برسانم.
وی ادامه داد: بیماری کرونا بحث جهانی است که همه کشورهای دنیا و به تبع آن کشور را در بر گرفته است. با توجه به اینکه در کشور ما استان خوزستان دیر تر به پیک اول ابتلا رسید از ابتدا آمار استانی نسبت به جاهای دیگر پایین بود. اما زمانی که مسئله شیوع بیماری در استان آغاز شد آبادان در صدر مبتلایان قرار گرفت. کارهای زیادی انجام شد و اقداماتی صورت دادیم تا بتوانیم وضعیت آبادان را از ابتلای سنگین به کرونا به حالت متعادل تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: به دلیل رسوم سنتی که عزیزان ما در منطقه دارند کار ما برای کنترل بیماری کرونا کمی سخت بود. فعالیت هایی بر اساس پروتکل‌های بهداشتی صورت گرفته بود، اما نیاز داشتیم بر اساس موقعیت شهرستان تصمیمات شخصی بگیریم. هر چند بابت بسیاری از این اقدامات زیر سوال رفتیم، اما کار را رها نکردیم. با بستن ورودی ها و محدود کردن ترددها شهر قرنطینه کردیم، معابر را نیوجرسی گذاشتیم تا رفت و آمد در سطح شهر را بتوانیم  کنترل کنیم. بعد از مشاهده نتایج این اقدامات کسانی که از  ما دلخور و شاکی بودند متوجه شدند اقدامات بجایی انجام شد با این اقدامات بود که آبادان به نقطه پانزدهم جدول ابتلا به کرونا در استان رسید. اما وضعیت شکننده بود و شهرهای بدون مشکل در رده های اول قرار گرفتند. بعد از بازگشایی برخی از مراکز تجاری و بازارها و برداشتن محدودیت شهرها، بار دیگر آمار ابتلا بالا رفت، به طوری که مجبور شدیم بر اثر ابتلای بالای مبتلایان از دیگر بیمارستان‌های شهر کمک بگیریم. وضعیت نگران کننده‌ای به وجود آمده بود، حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی آبادان تنها محدود به آبادان نیست بلکه شهرستان خرمشهر و  شادگان را نیز در بر میگیرد. در نهایت تصمیم گرفتیم که سیاست جدیدی در این خصوص اتخاذ کنیم. ایجاد ستاد اجرایی کنترل بیماران کرونایی (پلیس کرونا) که برای اولین بار در  آبادان انجام شد ما را بر آن داشت که به جای برنامه ریزی برای کل جمعیت شهرستان تنها افراد مبتلا را  خانه نشین و کنترل بکنیم. در این بین با تشکیل کمیته شناسایی، اجرایی_ انتظامی و پشتیبانی توانستیم بسیاری از افرادی که در خانه مبتلا بودند را تحت کنترل قرار دهیم. در همین خصوص توانستیم هزاران بسته معیشتی فراهم کنیم و خانواده هایی که مبتلا به کرونا و نیازمند کمک بودند را تا حدی پوشش دهیم. در همین خصوص استاندار خوزستان شاهد اقدامات ما بود طرح پلیس کرونا را حمایت کرد.

موسوی گفت :این طرح به صورت شگفت آوری جواب زحمات و اقدامات ما را داد و باعث شد که آمار مبتلایان به این بیماری در سطح شهرستان آبادان به طرز چشمگیری کاهش یابد.

وی تصریح کرد: با اینکه امروز از وضعیت قرمز شهرستان خارج شده ایم، اما باید به اطلاع برسانم هنوز هیچ چیزی تمام نشده است. تاکنون با کمک و همراهی شما این امر به کاهش ابتلایان محقق شده است. ما پاییز را در پیش داریم و شهرها و مسئولینی که فکر می‌کنند همه چیز تمام شده است در پاییز ضرر خواهند کرد. از تمام مشایخ و سران عشایر درخواست دارم به هیچ وجه اجازه ندهند  شرایط پایداری که در خصوص تجمعات است تغییر کند. امیدوار هستیم که پاییز هم پشت سر بگذاریم تا با یاری خدا دنیا از این مسئله جهانی و سخت عبور کند.

وی تصریح کرد:از تمام شهروندان و مردم غیور و همچنین مدیران دستگاه‌های اجرایی ،انتظامی،قضایی، امنیتی،نظامی، جهادی،نهاد محترم امامت جمعه، علما و روحانیون و بخصوص همه تشکیلات کادر علوم پزشکی و بیمارستانها ، صدا و سیما و رسانه ها که در این راه در کنار ما بودند نیز قدردانی می‌کنم.
فرماندار ویژه شهرستان آبادان در خصوص برگزاری مراسم عزاداری  ایام محرم گفت:طبق فرمایش مقام معظم رهبری  همه می بایست از ستاد مبارزه با کرونا تبعیت کنیم. ما نیز منتظر دستورالعمل‌های این ستاد در خصوص برگزاری مراسم محرم و انجام پروتکل های بهداشتی هستیم. لذا از تمام عزیزان و بزرگواران مشایخ درخواست می‌کنم، نسبت به مسئله رعایت پروتکل های بهداشتی در ایام محرم و جلوگیری از برگزاری تجمعات زیان‌آور مثل همیشه همراه و همقدم با ما در ستاد مبارزه با کرونا در شهرستان آبادان باشند.
شایان ذکر است در این نشست سران طوایف و شیوخ و عشایر شهرستان آبادان نیز نقطه نظرات خود را در خصوص مسائل جاری منطقه به اطلاع فرماندار ویژه شهرستان آبادان رساندند.

نویسنده خبر:محسن سیف

۱۹۴