فرماندار ویژه آبادان در نشست بررسی مشکلات فعالان آبزی پروری :

دستگاه‌های مسئول بر اساس وظایف خود عمل کنند/اخذ آب بها برای حوضچه ها ی پرورش ماهی و میگو با این کیفیت آب توجیه ندارد/مشکلات آبزی پروری را از طریق تهران پیگیری خواهم کرد

سید زین العابدین موسوی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان آبادان در نشست بررسی مشکلات فعالان حوزه آبزی پروری شهرستان که با حضور جلیل مختار نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی مدیرکل شیلات استان، معاون سازمان آب و برق استان خوزستان، دیگر مسئولان محلی و نمایندگان حوزه پرورش ماهی و میگوبرگزار شد، اهمیت رسیدگی به مشکلات فعالان آبزی پروری به خصوص حوضچه های کشت ماهی و میگو تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه شهرستان آبادان موسوی با بیان اینکه می‌بایست وحدت رویه کامل بین مسئولین مرتبط با شیلات استان و آب و برق خوزستان و بقیه دستگاه های متولی ایجاد شود، اشاره کرد: در کل موضوعات مطروحه در حوزه آبادان، چوئبده و اروندکنار در حوزه در حوزه آبزی پروری متفاوت است که مشکلات پرورش میگو، بحث حق آبه،قیمت تمام شده محصول، صدمه دیدگی انهار وضعیت باز و بسته شدن انهار نسبت به جزر و مد و سیستم آب و برق محل های پرورش آبزیان از موارد مختلفی است که باید در کنار رسیدگی به مشکلات فعالان این حوزه بدان پرداخته شود. در همین خصوص اخذ آب بها برای حوضچه های پرورش ماهی و میگوی آبادان با توجه به اینکه کیفیت آب در پایین دست نا مطلوب می باشد و هیچگونه سدی برای حبس آب شیرین در پایین دست اجرایی نشده است باید با کمترین درصد ممکن دریافت شود.
وی تاکید کرد: مسئولین مربوطه نباید از وظیفه ذاتی و اصلی خود در این خصوص شانه خالی کنند. آبادان صدمات زیادی از خشکسالی و آب شور دیده و ما به مردم قول داده ایم که بتوانیم مشکلات آنان را در حوزه کشاورزی و آبزی پروری مرتفع سازیم،قطعا این موضوع را از طریق تهران نیز پیگیری خواهیم کرد.
شایان ذکر است در این نشست موارد مختلف از سوی فعالان آبزی پروری و مسئولان مربوط مطرح و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت که به شرح ذیل مصوب شد:

۱_ تمدید پروانه ، صدور و تخصیص بهره برداری آبزی پروران توسط سازمان آب و برق تا اطلاع ثانوی منوط به حق اشتراک نخواهد بود.
۲_ حق اشتراک آب مزارع آبزی پروری در آبادان بدلیل عدم احداث سد تنظیمی در پایین دست بهمنشیر توسط سازمان آب و برق بصورت ۱ درصد دریافت شود. این امر توسط نمایندگان مجلس برای تصمیم گیری نهایی پیگیری خواهد شد.
۳_ مقرر گردید محاسبه قیمت آبزیان با استعلام قیمت از اتحادیه های ( اهواز _آبادان _ خرمشهر _ شوشتر _ دزفول ) انجام گرد.
۴_در خصوص ارزش افزوده معافیت ماده ۱۲ مقرر گردید توسط فرمانداری آبادان از اداره دارایی استعلام شود.
۵_ مقرر شد ظرف مدت ۴۸ ساعت شیلات استان جواب استعلام سازمان آب و برق در خصوص عملکرد ماهیان گرمابی شهرستان های آبادان و خرمشهر داده شود.
۶_ جهت بستن انهار به صورت اصولی و اساسی مقرر شد فرمانداری آبادان  برای تهیه لوله های ۱۰۰۰ با سازمان آب و برق مکاتبه کند.
۷_ جهت ادامه لایروبی انهار  مقرر شد فرمانداری جهت تهیه بیل مکانیکی با سازمان آب و برق مکاتبه کند.

۱۴۰