با حضور معاون صید و ماهیگیری سازمان شیلات کشور برگزار شد:

نشست بررسی مشکلات صیادان در آبادان

نشست بررسی مشکلات صیادان در شهرستان آبادان صبح امروز با حضور دکتر محبی معاونت صید و ماهیگیری سازمان شیلات کشور، محمد طاهری معاونت عمرانی فرمانداری ویژه، مهندس ابوعلی مدیرکل اداره شیلات استان، نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از فعالین در عرصه صید و صیادی در سالن غدیر فرمانداری ویژه شهرستان آبادان در حالی برگزار شد که معاونت عمرانی فرماندار با تشریح برخی از مشکلات صیادان خواستار پیگیری و رفع این موارد شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه آبادان، طاهری در این نشست با اشاره به وجود مشکلاتی در مسیر توسعه ی صید و صیادی منطقه، گفت:
تعداد اسکله ها و  بنادر صیادی تحت پوشش شیلات آبادان عبارتند از بندر صیادی ثامن الائمه آبادان ، بندر والفجر نهر قصر اروند کنار ، بندر صیادی چویبده و اسکله صیادی فجر ابوفلوس که سه بندر اولی فعال و بندر آخری نیمه فعال است و در اختیار نیروهای انتظامی است . تعداد شناورهای قایق شهرستان آبادان ۵۱۳  فروند و لنجهای صیادی به تعداد۴۳۶ فروند می باشند. که به ترتیب شامل
قایق اسکله  اروند ۴۳۵  لنج اروند ۲۰۰
قایق اسکله چویبده ۱۶ لنج چویبده ۸۰
قایق اسکله آبادان ۶۲ لنج اسکله آبادان ۱۵۰ است.
همچنین تعداد ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ صیاد در فصول مختلف در آبادان مشغول فعالیت هستند.
وی گفت:۵۲۰ قایق فاقد هویت ۴۳۰ در حوزه بهمنشیر و ۹۰ قایق در حوزه اروند مشغول فعالیت هستند.

طاهری درخواست جامعه ی صیادی و کارگروه شهرستانی این حوزه را اینگونه عنوان کرد:

۱_ تخصیص اعتبار لازم به پروژه طرح توسعه و تکمیل بندر صیادی آبادان از طریق اعتبارات ملی و استانی
۲_تخصیص اعتبار لازم (شهرستانی و استانی ) برای تکمیل لایروبی بنادر صیادی اروند کنار ، چویبده و ثامن الائمه آبادان .
۳_ رها سازی بچه ماهی و استقرار زیستگاه و سازه  مصنوعی در صیدگاههای شهرستان آبادان  در راستای حفظ ذخایر آبزی  در قالب تخصیص اعتبار مورد نیاز .
۴_عقد قرارداد تفاهم نامه مشترک بین ایران و کشورهای همسایه حوزه خلیج فارس در خصوص اعمال دریا بست ، ممنوعیت صید گونه های در حال انقراض و کمیاب . انجام مطالعات مشترک در ساماندهی صید و صیادی ، مشارکت در بهسازی و بازسازی منابع آبزیان دریایی و همکاری در خروج شناورهای مغروقه در اروند رود با توجه به وجود مرز مشترک آبی بین ایران و کشورهای همسایه عربی از طریق مرز مشترک آبی  اروند رود .
۵_ ورود آلاینده ها و پساب ناشی از فعالیتهای پالایشگاه و پترو شیمی آبادان به رودخانه های اروند و بهمنشیرو تاثیر منفی بر روی سیکل زندگی گونه های آبزی و لزوم اخذ غرامت به منظور احیای ذخایر آبزی در قالب رهاسازی گونه های آبزی در معرض خطر .
۶_ ساماندهی مرزهای صادراتی (پایانه های شلمچه و ….) برای صادر نمودن آبزیان پرورشی و دریایی در راستای صادرات محصولات شیلاتی به کشور عراق برای آرزآوری و ایجاد ارزش افزوده محصولات شیلاتی .
۷_تخصیص اعتبار لازم برای پارکینگ شناورهای صیادی چویبده،فنس کشی و محصور نمودن بندر صیادی چویبده .
۸_بازسازی و بهسازی ( تعمیر و مرمت ) اسکله های صیادی اروند کنار ،چویبده و آبادان .
۹_ تخصیص اعتیار لازم برای احداث ساختمان اداری شیلات آبادان به صورت مستقل .
۱۰_تشکیل کارگروه مشترک مرزی و تبادل اطلاعات و اخذ تصمیمات مشترک برای صادرات و واردات برای ارزآوری محصولات شیلاتی .
۱۱_افزایش سقف معافیت و بخشودگی حق بیمه ملوانان و خدمه لنجهای صیادی از ۵ نفر به ۸ نفر یا بیشتر توسط تامین اجتماعی .
۱۲_ برخورداری جامعه صیادی( ملوانان و خدمه شناورهای صیادی ) از مزایای مشاغل سخت و زیان آور بعبارتی تعریف حرفه صیادی در مشاغل سخت و زیان آور به منظور استفاده ی صیادان از مزایای بازنشستگی زودرس .
۱۳– زیرا ساختمان اداره شیلات آبادان در کوی  ذوالفقاری. زیرا ساختمان فعلی مربوط به شیلات نیست و خارج از دسترس صیادان است.
۱۴-صدور کارت صیادی برای جوانانی که سابقه دریا دارند و ۲۲ سال به بالا هستند و به دلیل هزینه های مرتبط با اخذ کارت شایستگی صیادی ، استطاعت پرداخت ندارند .
۱۵-برای استفاده از ظرفیت استان برای بازسازی ذخایر ، اجازه داده شود که کمیته صید استان تصمیماتی مانند روش جایگزین محرومیت ، اجرا کند. تمهیداتی در خصوص بدهی اتحادیه به بانکها اتخاذ شود هم اکنون بانک در حال تملک منازل صیادان و تعاونیهای باقی مانده شده و کسانی که باعث بروز این خسارت شده اند ، از پرداخت سر باز زده اند و
نمایندگان محترم نسبت به تشکیل فراکسیون قوی صیادی اقدام واتاقی برای بازوی مشورتی برای اعضا محترم فراکسیون با دبیرخانه فعال ، تشکیل دهند.
۱۶_ پیگیری افزایش  مجوز قدرت موتور قایق از ۴۸ به ۷۵
۱۷_ افزایش صید از ۷ روز به ۱۰ روز که توسط مدیر کل شیلات در کمیته به صورت تخصصی بررسی شود.
در این نشست مقرر شد که مشکلات صیادان و بویژه مجوز قدرت موتور قایقهای صیادی از ۴۸ به ۷۵ در اسرع وقت از طریق نماینده گان مجلس و شیلات ایران  در کارگروه تخصصی مطرح و تسهیل گردد.

۱۸۸