گزارش اولیه ی فرماندار ویژه آبادان از طرح کاهش مبتلایان ستاد اجرایی مقابله با کرونا

اهداف طرح در حال تحقق

سید زین العابدین موسوی معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان در گزارشی به شهروندان وضعیت بیماری کرونا در آبادان را تشریح کرد.موسوی با ابزار رضایت از عملکرد ستاد اجرایی و تاثیر آن در کاهش ابتلا مبتلا یان ابراز امیدواری کرد، با رعایت همگان روند کاهشی تا رسیدن آبادان به وضعیت سفید ادامه پیدا کند.

 

سید زین العابدین موسوی معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان در گزارشی به شهروندان وضعیت بیماری کرونا در آبادان را تشریح کرد.موسوی با ابزار رضایت از عملکرد ستاد اجرایی و تاثیر آن در کاهش ابتلا مبتلا یان ابراز امیدواری کرد، با رعایت همگان روند کاهشی تا رسیدن آبادان به وضعیت سفید ادامه پیدا کند.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه آبادان عین پیام فرماندار ویژه به شرح ذیل می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

بعد از کنترلها و نظارتهایی که در اسفند و فروردین ماه منجر به ایجاد محدودیتهای زیادی در ورودیها و خروجیها و قرنطینه شهر و تعطیلی بازار و ادارات داشتیم، نتیجه عالی حاصل شد از نتایج آن طرح می توان به پایین آمدن ۱۵ پله ای از رنکینگ شهرستانهای مبتلا در سطح استان اشاره کرد. ظرفیتهای خالی تختهای تنها بیمارستان درگیر یعنی بیمارستان طالقانی که میزبان سه شهرستان بود. البته تنها عامل این موفقیت همکاری خوب مردم عزیز و تحمل مشکلات توسط کسبه فهیم و البته همکاری همه اقشار و از جمله همدلی شما عزیزان و رسانه ملی و فضای مجازی بود والبته تلاش شبانه روزی کادر درمانی و مجموعه خدوم و زحمتکش دانشکده علوم پزشکی سرآمد علل بود.

بعد از اینکه ادارات باز شدند و‌بازار و پاساژها شروع به فعالیت کردند و گروههای کم‌خطر و‌ نیمه خطرناک و… شروع به فعالیت کردند مواجه با موج پیک کرونا در استان شدیم. در این شرایط تصمیمات متناسب در سطح شهرستان امکان پذیر نشد، گرچه پیگیریها و‌ مقاومتهای زیادی شد اما سیاست مقابله با کرونا عوض شد. در این شرایط دیدیم که شهرستانهایی که هیچ بیماری نداشتند در جدول قرار گرفتند و روز به روز بالا و بالا آمدند برخی شهرستانهای کوچک در راس جدول آماری قرار گرفتند و کلا استان با آمار افسارگسیخته مواجه شد دیگر رقم مبتلایان روزانه از یک رقمی و دو رقمی حتی به ۳ رقمی رسیدند و‌ میزان بستریها و فوتیها بالا و بالا گرفت.

در آبادان با تلاشهای زیاد آزمایشگاه تست دایر شد، هزاران بسته معیشتی برای در خانه ماندن توزیع شد، در طول سه روز غسالخانه مختص اموات کرونایی در آبادان راه اندازی شد. ضدعفونی مناطق شدت گرفت و‌سیاستهای محدودیت زای دیگری اعمال شد. تمام هدف این بود تا آبادان با جمعیت ۳۰۰ هزار نفری بیش از این آلوده نشود، بنظر می رسید همه خسته شده بودند اما با غیرتی مثال زدنی استقامت کردند. گاها به دلیل رعایت اختیاری پروتکلها افراد بیماری که باید در خانه می ماندند اختیاری بودن را بهانه کردند و در تجمعات و جلسات و… حضور می یافتند. در اواخر خرداد ماه جمع آمار بیماران بستری مثبت، افراد قرنطینه خانگی تنها در خردادماه به رقم ۲۲۷۸ نفر رسید گرچه همه شهرستانها حتی آنهایی که جمعیت بسیار کمتری از آبادان داشتند، با چنین آمارهایی دست و پنجه نرم میکردند اما
این آمار را قابل تحمل ندانستیم از طرفی دستمان برای اعمال سیاستهای محدودیتی چون گذشته بسته بود لذا به حول قوه الهی طرح پلیس کرونا را که مورد اعتراض نیز واقع شد، رونمایی کردیم، البته نامش را سریع تغییر دادیم تحت عنوان؛ ستاد اجرایی مقابله با کرونا.
در این طرح قصدمان این بود موضوع رعایت پروتکلها را از حالت اختیاری خارج کنیم و به آن رنگ و بوی اجباری بدهیم و جامعه هدف را از کل مردم به طرف صرفا افراد مبتلا سوق دهیم. سه کمیته تشکیل شد: کمیته شناسایی به ریاست رئیس دانشکده پزشکی، اجرایی به ریاست فرمانده غیور نیروی انتظامی و پشتیبانی به ریاست امام جمعه انقلابی و جهادگر و محبوب.
هر کمیته وظایفی دارد، شناسایی در اختیار دانشکده است که آمار روزانه مبتلایان را به ما گزارش دهد و اجرایی در یک سازماندهی ۲۰۰ نفره افراد معین وظیفه نظارت و کنترل مبتلایان را در ۲ هفته به عهده دارد و پشتیبانی کارش توزیع بسته های معیشتی است برای کسانی که در قرنطینه اند و نیاز به حمایت دارند.
این طرح فقط در آبادان از اول تیرماه اجرا و در حال انجام است و صدها نفر به صورت سازماندهی شده و داوطلبانه در حال اجرای این طرح هستند.

برای اولین بار میخواهم یک آمار مقایسه ای را که مربوط به قبل از طرح یعنی خرداد است و تیرماه که بعد از طرح است ذیلا به استحضار عزیزان برسانم اعلام کنم دست تکاتک مجریان طرح را میبوسم و خوشحالم که اعلام کنم نتیجه خیره کننده ای حاصل شد.
▪︎جمع افراد بستری مثبت و قرنطینه در خردادماه: ۲۲۷۸ نفر
▪︎جمع افراد بستری مثبت و قرنطینه در تیرماه: ۸۱۶ نفر

لطفا حمایت کنید

ما در حال شکست کرونا هستیم و در چند روز آینده از وضعیت قرمز خارج میشویم و احتمالا یکی از بیمارستانهایمان به روال طبیعی پذیرش بیماران معمولی هدایت خواهد شد.
البته این را بدانیم کرونا هنوز با ماست و تنها بحث اطلاع رسانی است و مغرور نشویم. توصیه ام استفاده درست از ماسک است.
چون یکی از عوامل مهم انتقال کرونا کولرهای اسپیلت است کسانی که بیمار کرونایی دارند و یا به میهمانی میروند و یا میهمان دارند تا بهبودی بیمار یا تا خروج میهمانان پنجره خانه هایشان را حتی در اوج گرما با وجود کولر روشن باز کنند یا کلا میهمان نپذیرند و به میهمانی نروند.

موسوی خادم شما و فرماندار آبادان

۷۷