معاون سیاسی اجتماعی فرماندار ویژه آبادان در نشست بررسی مسائل آبزی پروری شهرستان:

مزارع پرورش میگو آبادان از اهمیت بالایی برخوردار است/بهره برداری کامل ۱۱۴ مزرعه میگو و توسعه آن  نیازمند کمک مرکز است / لزوم رایزنی کشوری نمایندگان مجلس برای احیای آبزی پروری در منطقه

بیژن ربیعی معاون سیاسی اجتماعی فرماندار ویژه آبادان با تاکید بر اهمیت اقتصادی و نیز امنیتی  فعالیت مزارع پرورش میگوی این شهرستان تاکید کرد:رفع مشکلات زیرساختی ازجمله برق ، ترمیم جاده دسترسی، گازرسانی ؛لایروبی انهار و غیره این مزارع نیازمند مشارکت و حمایت سازمان شیلات ایران است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه آبادان، جلسه بررسی و رفع مشکلات مرتبط با حوزه پرورش آبزیان شهرستان به ریاست ربیعی معاونت سیاسی فرمانداری و‌حضور نمایندگان مردم آبادان در مجلس و مدیرکل شیلات و‌آبزیان استان ، معاونت ابزی پروری سازمان شیلات کل کشور و تنی چند از فعالان پرورش میگو در محل فرمانداری تشکیل گردید.
در ابتدای جلسه ربیعی معاون سیاسی، اجتماعی فرمانداری ضمن خیر مقدم به حاضرین، اضافه کرد : اقتصاد آبی با بهره مندی مطلوب از آب های روان برای توسعه اقتصادی منطقه از موضوعات مهمی است که باید نهایت استفاده را از این مواهب  طبیعی برد.مرزی بودن شهرستان و رودخانه اروند رود و‌ بهمنشیر پتانسیل بالایی برای تجارت آبی و صید و‌صیادی و پرورش آبزیان ایجاد کرده است و همین امر موجب گردیده حجم بالای جلسات دولت در شهرستان به رفع موانع تولید و فعالیت در حوزه صید اختصاص یابد.

وی با اشاره به سیاست گذاری های  سازمان شیلات ایران در سال جدید مبنی برتوسعه آبزی پروری و رشد تولید میگو در سطح کشور تاکید کرد سایت چوئبده به تنهایی در صورت بهره برداری کامل قادر خواهد بود بخش مهمی از انتظارات سازمان شیلات را برآورده سازد.

ربیعی همچنین از عزم نمایندگان مجلس  برای احیای صنعت آبزی پروری آبادان قدردانی کرد و گفت :بخشی از مشکلات کوچک سایت پرورش میگو  که در سطح شهرستان و استان  قابل حل است در کار گروه ویژه بررسی و دنبال می‌شود، اما حل مشکلات عمده که نیازمند اعتبار اساسی است ،مساعدت نمایندگان را می طلبد.
وی افزود : سایت پرورش میگو‌چوئبده که بیش از دو دهه از آغاز فعالیت آن می گذرد پتانسیل بالایی برای ایجاد اشتغال پایدار دارد که البته به جهت مسایل متعدد متاسفانه از قریب به۱۱۴  مزرعه صرفا به صورت میانگین سالیانه ۳۰ مزرعه فعال می باشد.
وی گفت: باید اذعان کرد عملیات اجرایی اکثر قریب به اتفاق این مزارع در ۸ سال اخیر رونق گرفته است.آنچه قابل ذکر می باشد ضرورت اهتمام نمایندگان محترم  مجلس  برای رایزنی با مسئولان کشوری جهت برون رفت از  مشکلات فنی و زیرساختی  و روبنایی  سایت پرورش میگو چوئبده و در مجموع صنعت صیادی شهرستان می باشد، چرا که حل برخی مسائل موجود از جمله تامین اعتبارات برای اصلاح زیرساخت و توسعه مزارع پرورش میگو چوئبده نیاز به پیگیری نمایندگان محترم در سطح ملی دارد .
ربیعی افزود:نشست کارگروه تخصصی بررسی مسائل حوزه آبزی پروری پایان هفته  جاری برگزار و انتظار میرود همه مسئولان دستگاهها  شخصا در جلسه حضور بهم رسانند . تصمیمات کارگروه قطعا با لحاظ بندی حیطه اجرا و تصمیم گیری ابلاغ و‌پیگیری خواهد شد.

۲۳۷