فرماندار ویژه آبادان در نشست ستاد اجرائی مبارزه با کرونا:

سهل انگاری هیچ مدیری در اجرای مصوبات و پروتکلهای بهداشتی در شهرستان آبادان پذیرفتنی نیست/جایگاه‌های پمپ بنزین در صورت ادامه تخلف پلمپ می شوند/شهرداری از خانواده  متوفیان کرونایی هزینه کفن و دفن نگیرد/لزوم تعیین تکلیف بیمه ای تمام بیمارها کرونا یی قبل از بستری شدن

نشست ستاد اجرایی مبارزه با بیماری بیماری کرونا شهرستان آبادان به ریاست سید زین العابدین موسوی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان  و سایر دستگاه‌های مرتبط ساعاتی پیش در حالی در محل فرمانداری ویژه آبادان برگزار شد که با تذکر جدی فرماندار ویژه نسبت به عدم رعایت برخی از پروتکل های بهداشتی در سطح شهرستان آبادان همراه بود.

نشست ستاد اجرایی مبارزه با بیماری بیماری کرونا شهرستان آبادان به ریاست سید زین العابدین موسوی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان  و سایر دستگاه‌های مرتبط ساعاتی پیش در حالی در محل فرمانداری ویژه آبادان برگزار شد که با تذکر جدی فرماندار ویژه نسبت به عدم رعایت برخی از پروتکل های بهداشتی در سطح شهرستان آبادان همراه بود.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه آبادان در ابتدای جلسه معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان آبادان ضمن تسلیت سالگرد شهدای هفتم تیر و تبریک قوه قضاییه تصریح کرد:
باید ابتدا از زحمات سختکوشانه و شبانه روزی عزیزانمان در دستگاه قضا تشکر و قدردانی کنیم. در اینجا هم لازم میدانم از کلیه دست اندرکاران امر و اصحاب رسانه در این مبارزه سخت و نفس گیر تشکر و قدردانی نمایم.علیرغم همه اقداماتی که صورت گرفت کماکان در بحران شیوع کووید ۱۹ بوده و با وجود مساعی گسترده جهت حفظ جایگاه مطلوب در جدول ابتلای استان متاسفانه در وضعیت قرمز هستیم.
وی تاکید کرد:اگرچه نسبت به هفته قبل تا حدودی شرایط بهتر شده، اما باید گفت رهایی کامل نیاز به همکاری و هماهنگی همه دستگاهها دارد.در ایام اخیر پیرامون این بیماری در فضای مجازی مسایلی مطرح شد که ضرورت داشت بررسی شود.عنصر اصلی و شاخص مسیولیت پذیری اقتضا می کند مسئولان با مسئولیت پذیری بالا و پاسخگویی مسائل ارجاع شده را تحلیل و واکاوی و مشکلات را برطرف نموده و در صورت نیاز از سایر دستگاهها نیز درخواست همکاری کنند.
موسوی گفت :شهروندان آبادان بسیار کم توقع اند قطعا ما رضایت آنها را در حد همین توقعات کم هم برطرف نکرده ایم و تاکنون نتوانستیم رضایت آنها را جلب نماییم. آنچه در جلسات ستاد کرونا مطرح و‌مصوب میشود برای همه دستگاهها لازم الاجرااست.اگر تصمیمی گرفته میشود قطعا این تصمیم منبعث از تصمیمات ستاد کرونای شهرستان است و لازم الاجراست.
موسوی گفت:اعتقاد راسخ داریم در راستای مبارزه همه جانبه همه بخشها اعم از دولتی و خصوصی باید پای کار باشند و ظرفیتهای خود را اختصاص دهند. اسناد زیادی در خصوص هزینه های درمان و داروی بیماران کرونایی منتشر شده که پس از پیگیری مشخص گردیده برخی از آنها صحت داشته و دارویی که بیمارستانی بوده با هزینه های بیمار از بیرون تهیه شده است. باید پرسید چرا این برخوردها با بیماران کرونایی صورت می‌گیرد. چرا در اجرای دستورالعمل ها تعلل می شود. در مجاری عرضه سوخت هم مشاهده می شود که علیرغم ابلاغ ضرورت سوخت گیری توسط پرسنل جایگاه این امر انجام نمی‌شود، در حالی که مدیریت جایگاه از محل درآمد خود که کم‌ هم‌ نیست، می تواند رضایت کارگر را فراهم کرده و او را به انجام این کار ترغیب کند.
فرماندار ویژه آبادان ادامه داد:از پخش فراورده های نفتی انتظار می رود مالکان جایگاهها را ملزم به رعایت این پروتکل ها نماید،البته برخوردهای قانونی قطعا انجام‌ خواهد شد و قطعا طرح دعوا به مراجع خواهد شد. جایگاه سوخت منتی بر مردم ندارد و از محل درآمد مردم ارتزاق می کنند.اصناف و بهداشت باید بیشتر بر عملکرد خرده فروش ها و سوپر مارکت ها جهت رعایت پروتکل های بهداشتی نظارت کرده چرا که این اماکن در انتشار بیشتر آلودگی نقش بسزایی دارند.با مدیران و روسای ادارات و سازمانهایی که در اجرا و رعایت پروتکل های بهداشتی پرسنل و ارباب رجوع کوتاهی می کنند، قطعا مسامحه نخواهد شد.
وی که مرکز بهداشت آبادان را خطاب قرارداده بود، گفت:انتظار داریم مرکز بهداشت بدون لحاظ نمودن مسائل، مسئولیتهای خود را به نحو احسن انجام داده، ضمن اینکه تهدیدات ایام اخیر برای فعالیت آنها نشان از جدیت در شرافت کاری مجموعه بهداشت دارد.متاسفانه تامین اجتماعی و بیمه سلامت هم در ایام اخیر برای کاهش دردسرها و مشکلات این بیماران کوتاهی داشته و نمایندگان آنها در بیمارستانها حضور نداشته اند که قابل قبول نیست و باید مرتفع شود و در بیمارستانها مستقر و جوابگوی مردم باشند.
وی گفت :از شهرداری و‌شورای شهر بارها خواسته شده هیچگونه هزینه ای بابت کفن و دفن متوفایان کرونا اخذ نشود.
همه ما ملزم به رعایت دستورات و دستور العمل های دانشکده علوم پزشکی هستیم
تجهیز و راه اندازی بیمارستان صحرایی مطالبه جدی از دانشکده علوم پزشکی است چون با توجه به بعد مسافت ظرفیت خوبی برای نگهداری و بستری بیماران عفونی است.
باید گفت هیچ بیمار مبتلایی حق داشتن همراه در هنگام بستری را ندارد.
بیمارستانها ضمن انجام کارهای قانونی اجازه تحویل جسد را به خانواده ندارند و باید تیمی متشکل از نمایندگان مرکز بهداشت،نیروی انتظامی ،شهرداری و مسئولین آرامستانها با رعایت اصول بهداشتی کار کفن و دفن را انجام دهند.
رئیس شورای تامین تاکید کرد:برگزاری مراسمات عزا و عروسی  چون به سلامت جامعه آسیب می زند نباید با بیش از پانزده نفر انجام شود و قطعا متولی مراسم مواخذه خواهد شد و باید پاسخگو باشند.
تا اطلاع ثانونی نیز مراسمات مذهبی ( نماز جمعه و جماعات) در مساجد و حسینیه ها برگزار نخواهد شد.
باشگاههای ورزشی و استخر ها نیز حتی با تعداد اندک اجازه فعالیت نداشته و تالارهای پذیرایی نیز تعطیل هستند.
اجازه عرضه قلیان در مراکز عرضه و اماکن عمومی را نخواهیم داد.
موسوی اظهار کرد:از زحمات و تلاشهای شهردار جدید تشکر میکنم، اگر چه انتظار است در خصوص ترمیم مبلمان شهری و نخاله برداری تلاشهای بیشتری انجام گرفته و امر گندزدایی معابر نیز توسعه پیدا کند.انتظار هست در خصوص لایروبی انهار روباز جهت هدایت آبهای سطحی  و رعایت پروتکل های بهداشتی در اتوبوسرانی و تاکسیرانی ، جمع آوری کلیه فروشندگان دوره گرد ماهی و آبزیان اهتمام بیشتری معمول شود.
فرماندار ویژه آبادان در پایان تاکید کرد :انتظار میرود دانشکده علوم پزشکی در خصوص بیماران قرنطینه که دچار بدحالی میشوند نیز تدابیری اتخاذ نموده و در صورت نیاز آنها را بستری کنند.

۴۵۳