نشست ویژه ستاد  مبارزه با کرونا ویروس آبادان (ویژه قرنطینه) برگزار شد

فرماندار ویژه آبادان خبر داد:بسته شدن ورودی وخروجی های آبادان از ساعت ۱۸ روز جمعه/مسیر برای خودروهای حمل مواد غذایی، سوخت و دارو باز است/آبادانیهای خارج از شهر تا ساعت ۱۸ فردا وقت دارند به منازل خود برگردند/از فردا خودروهای غیر بومی با قبض جریمه ۵۰۰ هزار تومانی برای یک ماه به پارکینگ می روند/بین جان و مال مردم، جان شهروندان در اولویت است

نشست ویژه ستاد مبارزه با کرونا ویروس شهرستان آبادان با دستور کار قرنطینه ی شهر در حالی به ریاست دکتر سید زین العابدین موسوی معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان برگزار شد که وی از بسته شدن و قرنطینه ی ورودیها و خروجیهای آبادان از ساعت 18، جمعه هشتم فروردین لغایت ساعت  18 جمعه پانزدهم فروردین خبر داد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه آبادان، دکتر موسوی ضمن خوش آمد گویی به حضار در جلسه، فرارسیدن سال نو را تبریک گفت واظهار داشت:امیدواریم در این سال که از سوی رهبری فرزانه سال جهش تولید نامگذاری شده است، بتوانیم با هم افزایی تمام پتانسیل شهرستان آبادان به این مهم جامه ی عمل بپوشانیم.
وی با تشریح وضعیت شیوع کرونا ویروس در کشور گفت:از همان ابتدا که این بیماری در کشور شیوع پیدا کرد،در سطح آبادان نیز پس از گذ‌شت چند روز شاهد اولین نشانه ها از بیماری بودیم. با علم به این موضوع که دانشکده علوم پزشکی آبادان شهرهای شادگان و خرمشهر را نیز تحت پوشش خود دارد، بیماران خرمشهری و شادگانی هم  در بیمارستان آیت اله طالقانی که به عنوان مرکز معین  درمانی جنوب غرب استان مشخص شده است، بستری شدند. از این سو برنامه ریزی و اقدامات کنترلی این بیماری به عهده ی ما می باشد.مردم از ما توقع دارند تا با اجرای درست دستورالعمل ها مانع از بالا رفتن آمار بیماری در منطقه شویم.

فرماندار ویژه آبادان اظهار داشت:جا دارد از زحمات دکتر سلمان زاده ریاست دانشکده علوم پزشکی،مدیران و معاونتهای دانشکده، روسای بیمارستان‌ها، پزشکان، پرستاران و تمام مرتبطان امر سلامت شهرستان که جانانه در حال خدمت رسانی هستند قدردانی کنم و به آنها خدا قوت بگویم.از جمع ۱۶۳۱۶نفری که به بیمارستان طالقانی مراجعه کردند نزدیک به ۱۰۰۰ نفر بستری شدند که با طی کردن روند بهبودی عده ی زیادی ترخیص شدند. هم اکنون ۷۲ نفر بیمار بستری داریم که مربوطه به هر سه شهر هستند. آمار فوتی های آبادان سه نفر بوده است که یکی از آنان میهمان از شمال کشور بودند که البته اصلیتی آبادانی داشتند و از شمال به این بیماری مبتلا بودند و یکی دیگر نیز بیماری صعب العلاج سخت تر از بیماری کرونا داشتند.هم اکنون آمار بستری ها برای شهرستان آبادان ۴۱ نفر می باشد. اینکه توانسته ایم بیماری را تا حدی کنترل کنیم، بخش بیشتر آن مرهون زحمات کادر پزشکی می باشد.

وی با اشاره به اینکه قبل از این جلسه در نشست مشترک منطقه آزاد با حضور روسای شورای تامین خرمشهر و شادگان شرکت کرده بود، تاکید کرد:باید از تمام ظرفیت‌های هر سه شهر با هماهنگی و تصمیمات مشترک استفاده کنیم. ما جز اولین شهرهای ایران بودیم که موضوع را جدی گرفتیم و کنترل ورودی‌ها را در دستور کار قرار دادیم. درست است برخی تصمیمات ملی گرفته شده بود، اما ما نیاز به تصمیمات منطقه ای و محلی نیز داشتیم. ما اولین شهری هستیم که بحث قرنطینه را مطرح کردیم. اقدامات ما قطعا موثر بوده است. .نگران هستیم و اگر نگران نباشیم، گمان می بریم که اوضاع خوب است. نه می گویم وضع مان بحرانی است و نه می گویم عادی، اما کنترل در دست ماست و قطعا تمایل نداریم این کنترل را ازدست بدهیم. از پالایشگاه و منطقه آزاد هم که در تامین دستگاه تنفس مصنوعی کمک کردند نیز قدردانی می کنم.
فرماندار ویژه آبادان خطاب به مدیران دستگاه‌های اجرایی و خدمات رسان گفت:از تمام شما می‌خواهم که برای رفاه مردم خدمات دهی دستگاه متبوعتان را بیش از پیش انجام دهید. از شهرداری میخواهم در جمع آوری پسماندها و نظافت عمومی شهر بیشتر تلاش کنند،اگر لازم باشد خودم هم در نظافت شهر کمک خواهم کرد. تمام مسئولان شهرستان باید در کنار مردم باشند.

آغاز قرنطینه ی ورودی و خروجی آبادان؛ فردا ساعت ۱۸

رئیس شورای تامین آبادان با اعلام وضعیت قرنطینه عبور و مرور جاده ای و هوایی آبادان، تاکید کرد:ورودی ها و خروجی های آبادان از ساعت ۱۸ جمعه هشتم فروردین تا ساعت ۱۸ جمعه پانزدهم فروردین بسته می شود. شهروندان آبادانی هر کجا که هستند تا قبل از ساعت ۱۸ فردا وقت دارند خودشان را به شهربرسانند.مسافران پروازی به مسیر آبادان از ساعت ۱۸ فردا به مدت ده روز قرنطینه خواهد شد و باید هزینه ی اقامت قرنطینه را خودشان بپردازند، پس به همه ی آنها اعلام می‌کنم از مسافرت به آبادان خودداری کنند. از فردا تمام خودروهای با پلاک غیر بومی که با بررسی ها، خودروی میهمان تلقی شود به همراه قبض ۵۰۰ هزار تومانی به مدت یک ماه در پارکینگ توقیف می شوند که باید حق پارکینگ خود را کامل پرداخت کنند.

بین جان و نان مردم، جان را در اولویت قرار دادیم

فرماندار ویژه آبادان ضمن عذرخواهی از تمام کسبه ی شهرستان گفت:ما بین جان و مال مردم، جان عزیزان را در اولویت قرار دادیم. شرمنده ی همه ی صنوف و کسبه ای هستم که کارشان تعطیل شده است.تمام اقدامات برای سلامتی همگانی است. مردم نگران مایحتاج خود نباشند. انبارها پر می باشد و تمام ارزاق مورد نیاز تامین شده است. داروخانه ها نیز تمام سعی خود را برای تامین مایحتاج بهداشتی مردم به کار ببرند.

کارکنان شیفتی شهرهای هم جوار از کارفرمایان خود استراحت یک هفته ای بگیرند/خودروهای مرتبط باارتزاق مردم حق تردد دارند 

موسوی از برنامه ریزی برای نیروهای شیفتی وشاغل آبادانی در شهرهای همجوار و برعکس خبر داد و گفت:در وهله ی اول به تمام این نیروها توصیه می کنم که از کارفرمایان خودبرای این یک هفته استراحت بگیرند. از فرمانداران عزیز شهرهای همجوار نیز می خواهم این مورد را به کارفرمایان ابلاغ نمایند. در وهله ی دوم برای کسانی که بالاجبار باید سر کار خود باشند برنامه ریزی و هماهنگی صورت خواهد گرفت. در این بین تمام خودروهای که در بحث بهداشت و درمان و مایحتاج و ارتزاق مردم فعالیت دارند اجازه تردد خواهند داشت.

ادارات کشیک ۲۴ ساعته بگذراند/اتاق اصناف برای برخی از مشاغل ضروری برنامه ریزی کند

فرماندار ویژه آبادان از روسای ادارات خواست که  کشیک ۲۴ ساعته در این ایام را برقرار کنند. همچنین اتاق اصناف برای دسترسی مردم به برخی از خدمات بسیار ضروری برنامه ریزی کند. بانک‌ها نیز در این مدت خدمات اینترنتی و شارژ خود پردازها را انجام دهند.

هر روز عملیات ضدعفونی داریم /کسانی که اطلاعات سلامت خود را ثبت نکردند به سلامت جامعه خیانت می کنند

معاون استاندار بیان کرد:در آبادان هر روز عملیات ضدعفونی داریم. ضدعفونی کردن معابر از موارد اصلی قطع زنجیره ی کرونا است. از فردا اطلاعیه های لازم را از طریف بلندگوهای سیار به سمع و نظر شهروندان می رسانیم. همچنین صفر تا صد شهروندان نیز غربالگری خواهند شد. برخی‌ ادارات به توصیه و اطلاعیه های ما مبنی بر انجام پایش پرسنل خود و خانواده هایشان در سامانه ی سلامت توجه نکردند. به این عزیزان عرض می کنم اینکار شما خیانت به سلامت جامعه می باشد.توصیه می کنم بی مبالاتی را کنار بگذراند و اطلاعات خود را ثبت کنند.

امسال سیزده بدر نداریم

فرماندار ویژه آبادان از نیروی انتظامی خواست بوسیله بنرهایی از چند کیلومتر قبل تر در جاده به مسافران جهت منع ورود به آبادان اطلاع رسانی کنند. وی همچنین از منع اسکان مردم در روز سیزده بدر در فضاهای سبز و پارکها خبر داد و از مراجع انتظامی خواست اجازه تردد و اقامت به هیچ فرد یا جمعی را  در این روز ندهند.
وی گفت:تمام هدف ما این است در این مدت نظم و امنیت را به بالاترین حد ممکن برسانیم. از تمام شیوخ محترم و معزز می خواهم جلوی برپایی هرگونه مراسم جشن یا عزا را بگیرند و به ما در این راه یاری برسانند.

قدردان تلاش همگان هستیم

فرماندار ویژه آبادان در پایان از تمام نیروهای اجرایی،درمانی خدماتی، انتظامی، امنیتی، شهروندان ، فعالین اجتماعی، خبرگزاری های، صداو سیما  و همه ی کسانی که در راه مبارزه با ویروس کرونا کمک کردند قدردانی کرد و ابراز امیدواری نمود با کمک و هم افزایی همه جانبه هر چه زودتر زنجیره گسترش ویروس کرونا در آبادان قطع شود.

۸۲۸