با حضور معاون توسعه ی کار آفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد:

نشست بررسی مشکلات فعالین حوزه ی شیلات/فرماندار ویژه آبادان: مجوزهای پرورش میگو تبدیل به آبزی پروری شود/ استخرهای راکد چوئبده فعال شوند

معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان در نشست بررسی مشکلات فعالین حوزه شیلات که با حضور دکتر منصوری معاون توسعه ی کار آفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر عامر کعبی و دکتر جلیل مختار نمایندگاه مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، حجه الاسلام ابراهیمی پور امام جمعه ی آبادان، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مديركل شيلات استان و دیگر مسئولین مربوطه برگزار شد، دكتر موسوي ضمن تشریح وضعیت اشتغال شهرستان، از دکتر منصوری درخواست کرد شرایط برگشت به کار و فعالیت استخرهای راکد آبزی پروری در جهت ایجاد اشتغال 7000نفر را فراهم سازد.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه آبادان موسوی در این باره گفت:به هر حال این یکی از مهمترین نشست‌های ما خواهد بود که امیدوارم خروجی مثبت داشته باشد. عمده ترین بحث ما در این نشست شیلات می باشد که قطعا باید فکری اساسی به حال آن شود تا بتوانیم به عنوان یکی از قطب‌های شیلات کشور اشتغال و کار آفرینی را در منطقه رونق دهیم.
وی ادامه داد:آبادان قبل از جنگ تحمیلی درحالی بیش از ۴۷۰ هزار نفر جمعیت داشت که در کل کشور جمعیتی بالغ بر ۳۶ میلیون نفر بود. با این اوصاف امروز می بایست آبادان را با جمعیتی بالغ بر ۱ میلیون نفر مشاهده می کردیم که متاسفانه به دلیل اینکه میراث دار ۸سال جنگ تحمیلی بودیم،جمعیت آبادان و این پتانسیل قوی هیچوقت رونق پیدا نکرد. در حالی که این شهر، مرکز تلاش و کوشش، صنعت و کشاورزی، نخیلات و کشتیرانی و غیره بود.امروز نیز با وجود این همه سازمان و ارگان در حوزه شیلات،نفت و پتروشیمی، شیلات و گمرک و….. چرا باید روی میز کار من آمار بیکار در شهر وجود داشته باشد؟
دکتر موسوی، تصریح کرد:درست است این نشست با موضوع شیلات است، اما بحث من کلی است. چه اتفاقی افتاده است که نمی‌توانیم وضعیت اشتغال را به صورت جدی بهبود ببخشیم؟ اگر در تمام این حوزه ها همت و عزم جدی صورت بگیرد، قطعا درصد بیکاری را می توانیم به صفر برسانیم.با اینکه هم اکنون در فاز ۲ پالایشگاه بین ۲ الی ۳ هزار نفر مشغول به کار هستند، اما این آمار نتوانسته است بیکاری آبادان را مهار سازد.باید برای رفع موانع اشتغال و توسعه ی کارآفرینی وزارت رفاه چاره ای بیاندیشد.
معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان ادامه داد:یکی از مشکلات اصلی ما وجود دو اداره کار و امور اجتماعی در آبادان و منطقه آزاد می باشد. اگر قرار باشد مُر قانون را در این خصوص اجرا کنیم مشکلی نیست. حوزه فعالیت منطقه آزاد در آبادان و خرمشهر نزدیک به ۳۶ هزار هکتار است. اینجا باید قوانین منطقه آزاد در محدوده ی فعالیت آن اجرا شود. قانون اداره کار مناطق آزاد ۵۱ ماده است ولی قانون کار محدوده ی  سرزمینی بیش از ۲۰۰ ماده می باشد. در این شرایط چرا نباید قوانین منطقه آزاد اجرا نشود. قوانین کار مناطق آزاد می بایست در این محدوده اجرا گردد.بایدفکری به حال این دوگانگی در حوزه اجرای قوانین کار شود.به همین خاطر است ما هنوز نتوانستیم طرح طبقه بندی مشاغل کارگران را اجرا کنیم.
وی با اشاره به این موضوع که دشمنان نظام جمهوری اسلامی در کمین فرصت طلبی برای ایجاد تفرقه هستند، تصریح کرد، نباید به دشمن و سواستفاده گران فرصت نفوذ و بهره برداری از این مشکلات را داد.
موسوی از معضل استخرهای راکد پرورش میگو به عنوان یکی از تهدیدهای حوزه کار آفرینی شیلات نام برد که می تواند به فرصت تبدیل شود. وی بیان کرد:
فعالین پرورش میگو در گذشته بخاطر مشکل بیماری لکه سفید میگو نتوانستند تعهدات خود را به بانک پرداخت کنند. چرا امروز نباید اجازه بدهند که این استخرها تبدیل به پرورش ماهی بشوند.قطعا پرورش ماهی در این استخرها و ٣٠٠٠هکتار دیگر می تواند حدود ۷۰۰۰ هزار اشتغال ایجاد کنند. اگر بانک این استخرها را به نام خود توقیف کرده است نباید به صورت راکد نگهداری کند.این استخرها باید به فعالین حوزه شیلات و آبزی پروری برگردانده شود. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید به این موضوع ورود کرده و آن را حل نماید.
شایان ذکر است در این نشست فعالین حوزه شیلات و آبزی پروری مشکلات و موارد خود را مطرح کردند.

۱۳۷