در محل فرمانداری ویژه آبادان و با حضور استاندار خوزستان:

نشست بررسی مشکلات بازار کالاهای ته لنجی برگزار شد/ قول مساعد دکتر شریعتی برای رفع موانع موجود

نشست بررسی مشکلات بازار کالاهای ملوانی شهرستان آبادان به ریاست غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان برگزار شد. در این نشست که با حضور سید زین العابدین موسوی معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان، اسماعیل زمانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند و نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولان مربوطه برگزار شد، استاندار خوزستان قول مساعد داد که موانع مورد بحث در حوزه داد و ستد کالاهای ملوانی در سطح شهرستان آبادان را مرتفع سازد. 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه آبادان، در ابتدای این نشست دکتر موسوی فرماندار ویژه آبادان ضمن تشریح راهکارهای هدفمند برای ایجاد بازارهای جدید اظهار نمود: ظرفیت قانونی برای کالای ملوانی وجود دارد، ولی ملوانان به دلایلی از این ظرفیت استفاده نمی کنند. در حالیکه کالای ته لنجی فاقد ظرفیت قانونی اما واجد ظرفیت عرفیست و از آن استقبال می شود.

موسوی افزود: ما برای ترخیص کالای ته لنجی خلاء قانونی داریم و نهادهای نظارتی حق دارند به عرف اکتفا نکنند،اما با این حال در صورت رفع مشکلات قانونی ترخیص، طرحی هدفمند داریم که قبلا آن طرح ارائه شد ولی برای اجرا تشریفاتی دارد که پیگیر اجرای  آن هستیم.

وی گفت: اگر کنترلهای گمرکی در خروجی های محدوده منطقه آزاد اجباری شود هیچ نهادی مانع توزیع کالا در سطح منطقه نخواهد شد. چون کل منطقه آزاد در اینصورت بارانداز آزاد محسوب می شود. مشکل اینجاست که کالاها در خروجی گیتها کنترل نمی شوند و گاها پس از خروج از گیتها توسط نهادهای نظارتی مورد بازرسی قرار می گیرند و کالایی  که حق توزیعش در آبادان است به صورت کامیونی به آبادان عودت داده میشود . نباید کالای ته لنجی بصوررت کامیونی خارج از منطقه آزاد یافت شود در حالیکه کالای ته لنجی مورد نیاز آبادان از سایر بنادر همجوار دیگر استان تهیه تامین می شود.

 

وی تصریح کرد:در این خصوص و در جهت شکوفایی بازار منطقه و ایجاد اشتغال پایدار و مناسب طرحی را ارائه کردیم که نیاز به حمایت استاندار محترم  دارد.به موجب این طرح  اول اینکه جلوی خروج کالاهای عمده ته لنجی  از گیتها گرفته میشود. چون از خروج کامیون ته لنجی از شهرستان  فقط یک نفر سود می برد .این روش هدف دولت را از کمک به بازار ته لنجی منطقه محقق نمی سازد والبته نظر ما این است کالای ته لنجی هم حق ملوان است هم حق کسبه آبادان و باید در بنادر آبادان و با اولویت به خرده فروشان بازار کالاهای ته لنجی  فروخته شود تا داد وستد کالا فقط از طریق آنها و در بنادر شهرستان آبادان صورت پذیرد.

وی ادامه داد:تصمیم دیگر ما ایجاد بازار کالای ته لنجی به صورت هدفمند در آبادان، اروندکنار و چوئبده می باشد. با توجه به اینکه هیچ کالایی از دو شهر اروندکنار و چوئبده وارد نمی شود، قطعا با رخ دادن این اتفاق، فصل جدیدی از شکوفایی اقتصادی و ایجاد اشتغال در این دو شهر که در سال‌های گذشته در بحث کشاورزی و خشکسالی متضرر شده اند، گشوده می شود.هر سه بندر آبادان، اروندکنار و چوئبده باید مستعد خروج ته لنجی باشند گرچه اسکله های اروند کنار و چوئبده در حد لزوم تجاری نیستند.

در ادامه این نشست استاندار خوزستان با تایید حرفهای فرماندار ویژه آبادان قول مساعد داد که در هفته ی آینده و با برگزاری نشستی استانی پیرامون این موضوع ضمن رفع تنگناهای قوانین مناطق آزاد هماهنگی های لازم با دستگاه‌های نظارتی صورت پذیرد و شرایط واردات و ترخیص کالای ته لنجی به منطقه تسهیل و بسترهای لازم برای واردات کالا طبق قوانین  مناطق آزاد تامین شود.

۱۰۵