جاذبه های گردشگری

آثار تاریخی و زیارتی:

مسجد رنگوینها، کلیسای ارامنه، ساختمان های وزارت نفت، زیارتگاه سید عباس، سید محمد، قدمتگاه امام رضا(ع)، مزار شهدای آبادان و ۱۷۷ شهید گمنام و موزه آبادان، یادمان شهدای سینما رکس، تعداد مساجد ۲۰۱ و تعداد حسینیه ها و تکایا ۱۱۸۴

جزیره شادمانی:

 

این جزیره به و سعت ۵۳ هکتار در میان رودخانه بهمنشیر و در محدود شهری آبادان و با مسیر دسترسی به آن قرار دارد در حال حاضر این جزیره دارای پوشش نخلستان و بصورت ممتد غرب به شرق درون رودخانه قرار دارد وجود امکانات مختلف شهری از جمله بلوار ساحلی، خطوط آب، فاضلاب، گاز و مخابرات در فاصله ۲۰۰ متری این جزیره و از همه مهمتر چشم انداز بدیع طبیعی آن می باشد.

 

جزیره های حاشیه اروندرود:

در شهرستان آبادان بیش از ۵ جزیره که با نام شلاهی معروف هستند وجود دارد که مناسبت ترین آنها سه منطقه شلهه حاج حسین، شلهه امام حسن عسکری(ع) و شلهه ثوامر می باشد. به طور متوسط هر یک از این جزایر ۴۰ هکتار می باشد این جزایر با فتصله ۱۰۰ متری از نخلستان های حاشیه اروندرود و با راه دسترسی قرار دارد، بطوریکه در بخش جنوبی جزایر رودخانه اروند وسعت و نمای بیشتری دارد.

پوشش گیاهی فعلی این جزایر بواسطه وقوع جنگ تحمیلی از نخلستان با پوشش زیاد به نخلستان با پوشش کم و نی زار تبدیل شده است اما وجود راه های آسفالته روستایی و بین شهری و همچنین شبکه آب، برق، گاز و تلفن در فاصله ۲۰۰ متری این جزایر و همچنین چشم انداز زیبای اروندرود و مشاهده ساحل کشور عراق و همچنین مشاهده تردد کشتیهای حامل کالا و مسافر از جمله مزیتهای گردشگری این جزایر محسوب می گردد.

نخیلات حاشیه شمالی و شرقی رودخانه بهمنشیر:

این نخیلات حد فاصل یادمان شهید تندگویان تا شهر چوئبده به طول ۲۰ کیلومتر و با عرض متوسط منطقه حاشیه رودخانه از ۱ تا ۳ کیلومتر واقع گردیده اند. وجود راه دسترسی بین شهری و روستایی آسفالته و امکانات آب، برق و گاز و تلفن و از همه مهمتر دسترسی مستقیم به رودخانه بهمنشیر که در طول شبانه روز دارای دو بار جزر و مد می باشد و همچنین وجود نخیلات ثمرده در آن جشم هر بیننده ای را خیره می سازد، بطوریکه در ماه های آبان تا اسفند هر سال از نقاط تفریحی این شهرستان محسوب می شود.