بخشداری مرکزی

بخش مرکزی شهرستان آبادان

بخش مرکزی شهرستان آبادان یکی از بخش های تابعه شهرستان آبادان در استان خوزستان در جنوب غربی ایران است .

تقسیمات کشوری :

بخش مرکزی دارای سه دهستان و ۲۶ روستا و یک شهر می باشد:

شهر چوئبده :

شهرچوئبده در فاصله ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر آبادان و در غرب رودخانه بهمنشیر یا به اصطلاح رایج منطقه ، در چم رودخانه بهمنشیر و منتهی به خلیج فارس واقع است که نسبت به شهرهای آبادان و خرمشهر به خلیج فارس نزدیک تر است . این شهر با شهر اروندکنار ، روستاهای قفاس ، تنگه های یک ، دو و سه ، طره بخاخ ، صیداویه و از طریق دریایی با شهرهای بندر امام و شادگان همجوار است .
چوئبده به صورت نوار باریکی به طول ۱۱ کیلومتر در حاشیه رودخانه بهمنشیر شکل گرفته است .

 دهستان بهمنشیر جنوبی:

دهستان بهمنشیر جنوبی نام دهستانی در بخش مرکزی شهرستان آبادان ، استان خوزستان در ایران است .بر اساس آخرین آمار سال ۹۵ ،جمعیت آن ۹۸۷۳نفر (۲۷۸۷خانوار) بوده است .
روستاهای دهستان بهمنشیر جنوبی شامل روستاهای رده سادات،تنگه یک ،تنگه دو، تنگه سه ، دلگه ،ملاکه،رده سیحان و ابوشانک می باشد.و روستای قفاس خالی از سکنه و در اختیار نیروهای مسلح می باشد.مرکز دهستان بهمنشیر جنوبی روستای آبوشانک می باشد.

 دهستان بهمنشیر شمالی:

دهستان بهمنشیر شمالی نام دهستانی در بخش مرکزی شهرستان آبادان ، استان خوزستان در ایران است .بر اساس آخرین آمار سال ۹۵ ،جمعیت آن ۵۲۲۷نفر (۱۴۳۱خانوار) بوده است .
روستاهای دهستان بهمنشیر جنوبی شامل روستاهای فیاضی، آلبوعبادی ، خرخره و رده مدن می باشد. مرکز دهستان بهمنشیر شمالی روستای آلبوعبادی می باشد.

 دهستان شلاهی:
دهستان شلاهی نام دهستانی در بخش مرکزی شهرستان آبادان ، استان خوزستان در ایران است .بر اساس آخرین آمار سال ۹۵ ،جمعیت آن ۱۵۹۸۳نفر (۴۴۰۴خانوار) بوده است .
روستاهای دهستان بهمنشیر جنوبی شامل روستاهای طره بخاخ، صیداویه ، رمیله، رستمیه،سید حسن حکیم ، مغیطیه،شلهه حاجی حسین ، رده طاها، طره خضر ، شلهه امام حسن عسکری(ع)، نقشه حیر ، ثوامر و درویشیه می باشد. مرکز دهستان شلاهی روستای امام حسن عسکری (ع) می باشد.

جمعیت :

بر اساس آخرین آمار سال ۹۵ ،جمعیت بخش مرکزی شهرستان آبادان ۳۱۰۸۳نفر (۸۶۲۲خانوار) بوده است .

موقعیت اجتماعی :
اهالی بخش مرکزی آبادان اکثراً از اقوام و عشایر غیور عرب می باشند ، اهالی این بخش که مذهب آنان شیعه می باشد عشق به اهل بیت عصمت و طهارت از خصایص و ویژه گی های اهالی این منطقه می باشد.

 موقعیت اقتصادی :
این بخش دارای بندر صیادی و بیش از ۱۵۰ لنج تجاری و ۲۰۰ لنج صیادی می باشد، دارای مزارع ، پرورش میگو و ماهی و کارخانه های فرآوری و بسته بندی است ، همچنین دارای شهرک صنعتی می باشد. کار اصلی مردم ساکن این بخش کشاورزی ، صیادی و دامداری می باشد که معمولا نخل داری رشته اصلی کشاورزی مردم می باشد که سابقاً میان کاری یکی از عمده کارهای کشاورزی مردم بوده است .

موقعیت فرهنگی :
با عنایت به اینکه تمام اهالی روستاهای این بخش ولایت مدار و دوستدار اهل بیت (ع) می باشد سطح سواد در روستاها و شهر چوئبده این بخش حدود ۹۰% می باشد.

 

بخشدار بخش مرکزی

رمضان مهجوری پورناصری متولد سال ۱۳۴۰آبادان از آزادگان و جانبازان جنگ تحمیلی ،تحصیلات خود را در تمام دوره ها در شهرستان آبادان و تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه آزاد اسلامی واحد آبادان در سال ۱۳۸۴در مقطع کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی به پایان رسانده است .دارای ۳۰سال سابقه کار در فرمانداری ویژه شهرستان آبادان میباشددر طول سابقه کار در رسته امور اجتماعی مشغول به کار بوده ،در آبان ماه سال ۱۴۰۰بعنوان سرپرست بخشداری مرکزی تعیین و در اسفند ماه سال ۱۴۰۰طی حکمی از سوی وزیرمحترم کشور بعنوان بخشدار مرکزی تعیین و منصوب گردید

اعضای شورای اسلامی شهر چوئبده

اعضا اصلی:

یاسین عوفی پور هزار و ۵۶۴ رای، مسلم غلیم زاده هزارو ۴۱۹ رای، توفیق ابریسمی هزارو ۳۸۸ رای، میلاد  سبتی اصل هزارو ۳۶۶ رای، احمد فرحانی هزارو ۳۲۹ رای

اعضای علی البدل:

عبدالحسین فرحانی با ۱۱۹۰ رای و مصطفی وحیدی با ۱۱۱۱رای

آدرس پست الکترونیکی بخشداری مرکزی :

bakhsh_markazi_abadan@ostan_kz.ir